środa, 21 maja 2014

Charles Duhigg - Siła nawyku (Leszek Filipowicz)

Jak powstają nawyki oraz jak budować te dobre i usuwać te złe. Zarówno nawyki indywidualne jaki i całych społeczeństw.

Treść

Dokładny opis tego jak powstają nawyki. Zarówno te osobiste jak i grupowe. Książka zawiera wiele przykładów z życia, które sprawiają, że słucha się jej naprawdę dobrze. Dodatkowo autor przedstawia historię badań nad nawykami i w przystępny sposób wyjaśnia skąd tyle wiemy na ten temat.

Lektor

Leszeka Filipowicza jako lektora znają wszyscy, którzy słuchali kryminałów Henninga Mankella. Czytał też wspaniale Ręczną robotę, gdzie pokazał swój kunszt. Lektor ten jest jednak świetny także do innego typu literatury (czytał wiele innych poradników i magazyn Wprost). Także i tutaj dobrze wywiązał się ze swojego zadania.

Poradnik

Ocenę tego typu książek powinno się oprzeć na tym jaki wpływ mają na czytelników. Bo co to za poradnik, który się dobrze czyta, ale nie pozostawia on śladu w życiu czytelnika? Autor nie ukrywa, że praca nad budowaniem nawyków, boć nad ich wykorzenianiem jest trudna. Ale jednocześnie ilustruje wieloma przykładami, że to jest możliwe i warto to robić. Mnie zmotywował o czym piszę poniżej. Ale książka ta opisuje także zastosowania biznesowe nawyków i to zarówno pod kontem załogi jaki i klientów. W zasadzie nie ma chyba sytuacji czy organizacji gdzie nie można by zastosować podanych tutaj zasad, autor opisuje nawet przykłady organizacji religijnych. Ciekawe też jest zastosowanie tych praw w przewidywaniu zachowań konsumentów.

Dla mnie

Poradnik, który zmienił moje życie. Dzięki niemu udało mi się usunąć kilka zbędnych i zbudować kilka dobrych. Obecnie słucham tej książki po raz drugi. Wciąż mam trochę nawyków do wykorzenienia. Ale tym razem się skupiam na nawykach społecznych i możliwościami ich kształtowania.

Podsumowanie

Zdecydowanie polecam.

Siła nawyku (audioteka) 24,90 zł
Siła nawyku (virtualo.pl) 34,90 zł 22,70 zł

The Power of Habit: Why We Do What We Do, and How to Change (audible.co.uk) £17.50

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza