wtorek, 3 czerwca 2014

Walter Isaacson - Steve Jobs (Jarosław Łukomski)

Treść

Biografia Steve'a Jobsa, współtwórcy Apple, późniejszego szefa i właściciela firm NeXT i Pixar. Wyrzucony na ponad 10 lat ponownie zaczyna kierować Apple i kieruje firmą w latach największych sukcesów. To oczywiście najbardziej znane wątki z jego życia, ale książka opisuje także wiele mniej znanych. Bardzo uczciwie opisano tutaj charakter i sposób bycia Steve'a. Np. fakt, że nie lubił się myć i był bardzo arogancki. Moja ocena Jobsa jako człowieka wypada bardzo nisko, ale nie można zaprzeczyć faktom, że przyczynił się do rozwoju IT. Ciekawy dla mnie był szczególnie epizod w Pixarze i wkład Jobsa w Toy Story (nie wiedziałem o tym).

Autor

Walter Isaacson napisał wiele innych biografii, z który wiele było bestselerami. Pisze dokładnie sprawdzając różne źródła, a przy tym robi do ciekawie.

Lektor

Jarosław Łukomski jest jednym z najlepszych polskich lektorów. Był lektorem w wielu filmach wojennych (np. Szeregowiec Ryan czy Helikopter w ogniu). Jego charakterystyczny głos idealnie nadaje się do biografii (czytał też między innymi biografię Jony'ego Ive'a).

Wady

Trudno znaleźć jakieś wady tej książki. Jeżeli już miałbym się do czegoś przyczepić to do powtarzania historii o ojcu, który twierdził, że trzeba wykończyć nawet tylną część szafki. Pojawia się ona chyba z pięć razy. Autor chyba zapomniał, że już o tym pisał. Sama w sobie jest ciekawa, ale jak się ją słyszy kolejny raz to trochę zaczyna nudzić.

Zalety

Książka jest bardzo obiektywna. Z jednej strony wychwala "geniusz" Jobsa i przedstawia jako wizjonera. Z drugiej strony opisuje, że czasami (praktycznie zawsze) zachowywał się jak palant.

Podsumowanie

Bardzo ciekawa historia człowieka, który miał duży wpływ na przemysł IT i wniósł do niego sporo estetyki. W zasadzie jest to historia z antybohaterem, bo wymienianie jego wad zajęło by sporo czasu. Jednak przynajmniej część z nich (tych wad) miało bardzo duży wpływ na przemysł komputerowy i to dobry wpływ. Biografia napisana jest w taki sposób, że może zainteresować nawet ludzi spoza branży (odwrotnie niż biografie Bezosa i Ive'a). Nie jestem zwolennikiem Jobsa i kultu Apple, ale trudno nie użyć słowa "geniusz" co do niego, szczególnie gdy mowa o umiejętnościach "sprzedaży". Potrafił on kreować rynki i wygrywać tam gdzie inni zdawali się mieć okopane i niezdobyte pozycje. Trudno go też ocenić - z jednej strony zostawia dziewczynę w ciąży, oszukuje przyjaciół w sprawach finansowych. Z drugiej strony nie dba o pieniądze i z własnej kieszeni dotuje nieprzynoszące zysku firmy jak Pixar. Trudno też powiedzieć, czy on przewidywał przyszłość, czy ją tworzył. Jest to chyba obowiązkowa pozycja nawet dla tych, którzy jak ja, nie przepadają za produktami Apple.
Cena jest wprawdzie spora, ale płaci się za 23,5 godziny tak więc wychodzi 2 zł za godzinę. Warto bo to nie tylko historia Jobsa, ale także przemysłu komputerowego, systemów operacyjnych, przemysłu filmowego, smartfonów itd.

Steve Jobs (audioteka.pl) 45,99 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza