piątek, 9 maja 2014

Dorota Warakomska - Droga 66 (Dorota Warakomska)

W skrócie

Reportaż z podróży drogą 66 (historyczna droga-matka w USA).

Opis

Autorka opisuje nie tylko miejsca, przez które przejeżdża ale także (może przede wszystkim) ludzi tam mieszkających. Droga 66 to legendarna trasa opisywana w wielu książkach czy filowana wielokrotnie. Ostatni film o niej (route 66) to chyba Cars Pixara (reporterka opisuje między innymi skąd twórcy tego filmu brali pomysły).
Choć dla Europejczyka coś co ma 80 lat to po prostu staroć, dla Amerykanów to prehistoria. Ale najciekawsi na tej drodze są ludzie i to czym się zajmują.
Jest tutaj też sporo historii tej drogi, a co za tym idzie także historii Stanów Zjednoczonych. Jest to także historia ludzi, którzy walczyli aby stała się swego rodzaju zabytkiem. Jest to teraz narodowa droga krajobrazowa o nazwie Historic Route 66.

Lektor

To chyba najlepsze wyjście gdy autor (lub autorka) czyta swoją własną książkę. Dzięki temu wie, na które słowa położyć nacisk, bo przecież bardzo dobrze zna tekst. Pani Dorota napisała nie tylko ciekawą książkę, ale także wspaniale ją przeczytała.

Podsumowanie

Osobiście nie przepadam za modnymi ostatnio reportażami z podróży. Przejedziemy hulajnogą przez Czechy, przepłyniemy Dunaj rowerem wodnym oraz polecimy lotnią śladami Bolka i Lolka, a potem napiszemy o tym książkę. Jednak ta książka to coś więcej niż reportaż o ludziach żyjących z drogi 66, to także kawał historii USA. Naprawdę się wciągnąłem i polecam.

Droga 66 (publio) 34,90 11,89 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza