wtorek, 17 czerwca 2014

Poczytaj mi mako

Blog lektora/amatora

Rynek audiobooków

Jak się obserwuje rynek audioksiążek w Polsce wydaje się, że wydawcy mają naprawdę sporo trudności. Najpierw trzeba zdobyć prawa do książki, zorganizować jej przeczytanie (lektor, korektor itd.). Później znaleźć czytelników/słuchaczy, którzy zapłacą za całą tą pracę. I to trzeba zrobić szybko, bo audiobooka zdobywają piraci i wtedy zyski stają się mniejsze. A co za tym idzie z większą ostrożnością podchodzi się do kolejnych projektów wydawniczych. Wszystko to powodowało, że jak audiobooki dostawaliśmy w zasadzie prawie tylko najnowsze bestsellery. Dawało to wydawcom pewność, że książka na pewno pójdzie. Ostatnio zaczęło się pojawiać trochę klasyków i już nie jest tak źle.
Ogromny zbiór audiobooków posiada PZN oraz Polskie Radio. Niestety problemy prawne oraz bałagan w nagraniach radiowych sprawia, że wiele tych pozycji jest niedostępnych dla spragnionych słuchaczy.

Mako

Jak można przeczytać na jego blogu Mako kupił urządzenie do nagrywania przed koncertem Rogera Watersa w Łodzi. Aby je wypróbować zaczął czytać Diunę, a że pracował wcześniej w radiu wyszło to naprawdę dobrze. Później było już tylko lepiej, np. Mako zmienił sprzęt na lepszy, zdobył więcej doświadczenia. A nagrał tego (audioksiążek) ponad 1000 godzin.

Nagrania

Zacząłem słuchać nagrania książki ze świata Gwiezdnych Wojen: Darth Bane Droga zagłady. Mako nie jest zawodowym lektorem, tak więc porównanie go do ludzi z tego środowiska, z których wielu było aktorami nie jest uczciwe. Jako amator czyta naprawdę dobrze. Zresztą czytanie przez niego powieści są tak ciekawe, że szybko się zapomina o czytającym, a skupia na treści. Ja nazywam tego typu lektorów: "przezroczystymi" i nie jest to wcale krytyka. Wcale nie lubię lektorów, którzy zwracają zbyt dużą uwagę na siebie sposobem czytania. Moim ideałem są lektorzy, którzy czytając pozwalają mi skupić się na treści i takim lektorem jest właśnie Mako.

Audiobooki

Mako nagrał wiele audiobooków, które można pobrać między innymi stąd:
Można też kupić jedną pozycję nagraną komercyjnie tutaj:
Chyba warto to zrobić, choćby aby podziękować za wszystkie te darmowe nagrania.

Link do wywiadu z Mako:
Mako New - Człowiek co czyta książki
Link do bloga:
Poczytaj mi mako

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza