poniedziałek, 23 czerwca 2014

Scott Jurek, Steve Friedman - Jedz i biegaj (Krzysztof Banaszyk)

Poradnik ultramaratończyka

Treść

Gdy pisałem o książce I jak tu nie biegać Beaty Sadowskiej scharakteryzowałem ją jako: poradnik / biografia biegaczki. Tutaj jest podobnie, ale dochodzi jeszcze jedna dziedzina. Ta książka to poradnik / biografia / książka kucharska. Autor opisuje swoje techniki biegowe oraz żywieniowe. Ciekawa jest także jego biografia - wychował się w bardzo trudnych warunkach ekonomicznych. Rodzina bardzo biedna popadła w jeszcze większe ubóstwo z powodu poważnej choroby matki. Wszystko to (biografia i przepisy kucharskie) łączą się w jedną historię opowiedzianą bardzo interesująco.

IMHO

Muszę powiedzieć, że początkowo książka mnie odrzucała. Zaczyna się ona od opisu biegu przez pustynię i kryzysu autora. Pomyślałem, że bieganie w tak ekstremalnych warunkach jest chore i tylko wariat może się rzucać na coś takiego. Moją opinię jednak złagodziły koleje rozdziały, z których dowiedziałem się o dzieciństwie w ubóstwie, które ukształtowało tego człowieka.
Podobnie było z weganizmem. Raczej ostrożnie podchodzę do osób stosujących takie radykalne diety. Autor jednak w swojej biografii pisze o swojej przygodzie z gotowaniem, polowaniem, łowieniem ryb itd. Głównym powodem przejścia na tą dietę było jego odczucie, że jego organizm potrafi więcej - potem dopiero przyszły inne powody dla weganizmu.
Nie powiem, żebym został przekonany do ultramaratonów lub weganizmu, ale na pewno zastosuję niejedną radę z tej książki.

Autorzy

Scott Jurek to oczywiście ultramaratończyk. Nazwisko wskazuje na polskie pochodzenie. Dziwnie brzmi słowo: "Jurek" wymawiane: "Dżurek".
Steve Friedman to chyba autor widmo (Ghost Writer). Masz ciekawą historię, wykwalifikowany autor lepiej ją opowie, lub chociaż poprawi styl oryginału.

Lektor

Oprócz lektorowania pan Krzysztof jest aktorem oraz robi dubbing. Był lektorem choćby audioksiążek Marcina Ciszewskiego, np. Wiatr.

Polskie akcenty

Sam Scott jest z pochodzenia Polakiem, jego zając go nawet wyzywa od Polaczków zachęcając do dalszego biegu. W rozdziale o spartathlonie autor ścigał się z Polakiem Piotrem Kuryło, który sam też jest znaną postacią w świecie ultramaratończyków.

Tarahumara

Jednym z wątków w książce jest spotkanie autora z "legendarnymi" biegaczami z plemienia Tarahumara. W 2006 roku Jurek wraz z autorem książki Urodzeni biegacze (Born to run) oraz innymi biegaczami odwiedzili plemię i wzięli razem udział w wyścigu w Miedzianym Kanionie.

Wady

Jako miłośnik audiobooków niechętnie przyznaję ich słabsze strony w porównaniu z papierowymi książkami lub ebookami. A jednak. Chyba każdy rozdział w tej książce kończy się przepisem kucharskim. Niestety chyba byłoby trudno przygotować potrawę słuchając. Przepisy kucharskie to jednak informacje, które raczej trzeba przeczytać. Pocieszałem się jednak, że są one tak trudne do zrobienia (z powodu produktów, które nie są ogólnie dostępne), że raczej nigdy nie zająłbym się nimi na serio. Brzmiało jednak smakowicie, mimo, że to wegańskie przepisy.

CD

Aż dziw bierze, że nikt nie sprzedaje tego w postaci plików, które można od razu ściągnąć po zakupie. Mamy przecież XXI wiek i zdarza się już coraz częściej, że nawet niektóre komputery nie mają CD, nie mówiąc już o tabletach.

Miło,  że audiobooka można kupić w UK. Szkoda, że tylko w wersji CD.
Jedz i biegaj (ksiazka.co.uk) £6.20 nakład chwilowo wyczerpany
Jedz i biegaj (gandalf.com.pl) 29,83 zł 25,36 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza