środa, 14 maja 2014

Arkady Fiedler - Wyspa Robinsona (Roch Siemianowski)

W skrócie

Robinson Kruzoe polskiego pochodzenia.
Powieść historyczna. Ameryka początki 18 wieku.

Treść

Autor oparł się na kilku dostępnych faktach: przybycie wraz z pierwszymi kolonistami do Ameryki smolarzy z Polski, ucieczki niewolników oraz napisu na jeden z wysp: JOHN BOBER / POLONUS / 1726. Wydarzenia w książce (jak powstanie w Wirginii przeciwko angielskim lordom, ucieczka grupy niewolników itd.) są prawdziwe, a historia głównego bohatera dość prawdopodobna, tak więc zaliczyłem ją do powieści historycznej.
Główny bohater uwielbiał czytać powieść Robinson Kruzoe. Gdy po upadku powstania musiał uciekać z Wirginii nieopatrznie wybrał statek kaperski, który okazał się być pirackim. Gdy ten się rozbił John Bober dostał się na tytułową Wyspę Robinsona.

Lektor

Roch Siemianowski jest jednym z najlepszych polskich lektorów. Nie tylko chodzi o sposób czytania, ale także o praktykę. Przeczytał tyle książek co wielu współczesnych lektorów razem. Jest aktorem, także dubbingowym, co jeszcze lepiej pokazuje jego kwalifikację.

Podsumowanie

Jest to powieść przygodowa, ale napisana bardzo realistycznie. Wszystko to mogło się wydarzyć, a właśnie takie powieści lubię - gdzie są fakty tam przedstawione są prawdziwe wydarzenia, a co nieznane podpowiada wyobraźnia autora. Książkę tą wielu klasyfikuje jako powieść dla młodzieży. Może to być trochę niesprawiedliwe, gdyż książki dla młodzieży są często dość proste i mają papierowych bohaterów. Tutaj bohater ma wiele moralnych dylematów, a postacie nie są czarno-białe (przykładem choćby William, marynarz, który zachęcił Johna do zaciągnięcia się na statek kaperski). Ciekawie też ukazano sposób myślenia bohatera, który początkowo jest bardzo uprzedzony do krajowców.
Ja po wielokroć czytałem ostatni tom serii Biały Jaguar (nie miałem nigdy dwóch wcześniejszych). Tak więc słuchanie Wyspy Robinsona było dla mnie poznaniem wcześniejszych przygód bohatera.
Zdecydowanie polecam starszej młodzieży, a także dorosłym. Szkoda, że dziś tak popularne są wszelkiej maści kryminały, a tego typu historie są rzadkością. Tym bardziej warto sięgnąć po tą trylogię.

Wyspa Robinsona (virtualo) 19,95 zł 18,30 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza