poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Leander Kahney - Jony Ive (Jarosław Łukomski)

Pracuję w IT, a więc interesuję się biografiami ludzi, którzy wywarli na tą dziedzinę duży wpływ. Przesłuchałem już biografię Steve'a Jobsa oraz Jeffa Bezosa. Tak więc kiedy pojawiła się ta pozycja postanowiłem się z nią zapoznać.

Treść

Biografia Jony'ego Ive'a. Autor rozpływa się w zachwytach nad Jony'm geniuszem. Osobiście użyłbym innych określeń, np. pracowity i staranny, bo pan Ive wyróżniał się już w szkole jeżeli chodzi o liczbę projektów oraz wykańczanie detali. Inaczej mówiąc jest to historia człowieka od samego początku zajmującego się projektowaniem. Jego ojciec był złotnikiem i jako doskonały rzemieślnik zaszczepił synowi zmysł projektancki oraz zamiłowanie do materiałów. Na pewno pomogły też doskonałe szkoły w UK. W Anglii studiuje się w systemie sandwicha, tz. jest roczna przerwa, w której studenci pracują w swoim zawodzie, a potem wracają dokończyć studia.
Gdzieś w połowie książki historia opowiada o innych członkach zespołu i jest w zasadzie historią zespołu projektantów Apple. To chyba najciekawsza część książki - historia Apple od strony designe'u. Trochę żal się robi gdy się słucha ile pracy Jony włożył w projekt Newton i jego klapkę.
Ale oczywiście najciekawszy jest okres pracy w Apple po powrocie Jobsa.

Lektor

Jarosława Łukomskiego znam choćby z biografii Steve'a Jobsa. Ale jego głos chyba każdy zna, choćby z czytania dialogów w filmach. Jaką klasę reprezentuje, pokazuje poniższy film.

Wady

1. Autor zbyt często (moim zdaniem) używa przymiotnika "nadzwyczajny". Jony był nadzwyczajnym projektantem. Jego projekt był nadzwyczajny. (...) nadzwyczajne zdolności Jony-iego.
2. Nie widziałem drukowanej wersji książki, ale sporo treści jest na temat jego projektów (które oczywiście były "nadzwyczajne") i trudno się tego słucha nie wiedząc o czym mowa. Dlatego polecam obejrzenie tych projektów (link poniżej) przed słuchaniem lub w trakcie. Z prawej strony "telefon", który zaprojektował w szkole (jak się domyślacie "nadzwyczajny").
Obejrzyj najwcześniejsze prace Jony'ego Ive'a (businessinsider.com)

Zalety

Książka uzupełnia historię znaną z książki o Jobsie. Np. lepiej opisuje zamęt zanim Steve powrócił i zrobił porządek.

Podsumowanie

Jony Ive miał szczęście, że projektował dla Apple. Każda inna praca nie zapewniłaby my takiej sławy i tytułu szlacheckiego.
Nie wiem czy jestem dobrą osobą do recenzowania tego audiobooka. Wprawdzie zajmuję się IT i nawet troszkę projektuję strony internetowe, ale jestem raczej typem inżyniera programisty. Tak więc nie padam z zachwytu gdy widzę jego projekty. Niemniej ciekawe było poznać tą historię. Gdy porównuję biografie Jobsa i Ive'a to dochodzę do wniosku, że jako ludzi zdecydowanie wolę Jony'ego niż Steve'a (który miał paskudny charakter), ale biografia Steve'a Jobsa była zdecydowanie bardziej ciekawa. Poleciłbym tego audiobooka każdemu zajmującemu się IT, a szczególnie projektantom (niekoniecznie z IT).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza