wtorek, 20 maja 2014

Vladimir Wolff - Operacja pętla (Roch Siemianowski)

Druga część cyklu Odległe rubieże, czyli historii alternatywnej, w której Polska zostaje zaatakowana dopiero w 1941 i to przez Rosję.

Treść

Pierwsza część serii Odległe rubieże - Kryptonim Burza, skończyła się w momencie jak Polacy, którzy często wygrywają bitwy lub potyczki, mimo wszystko muszą się cofać przed ogromną Armią Czerwoną. Poprzednia część skupiała się głównie na samolotach, a ta jak to zresztą widać z okładki na operacjach morskich.

Lektor

Zdecydowanie lepszy lektor niż w pierwszej części. Roch Siemianowski to zaprawiony lektor i wszystko na co narzekałem jeżeli chodzi o czytającego Kryptonim Burza tutaj nie ma miejsca. Lektor czyta w żywy sposób, dostosowując głos do potrzeb narracji, choć nie wpada w przesadną teatralność. Krótko mówiąc robi wszystko, czego się oczekuje od dobrego lektora i robi to po mistrzowsku.

Wady

Główny bohater Bagiński jak poprzednio traktowany trochę po macoszemu, bo tak jak poprzednio w zasadzie głównym bohaterem jest wojna, działania wojenne oraz sprzęt.

Zalety

To co dla niektórych jest wadą, dla innych może być zaletą. Autor zna się na broni i taktyce. Z zamiłowaniem opisuje możliwe walki między polską i rosyjską flotą.

Podsumowanie

Nie jest to powieść na miarę Sienkiewicza, ale dla miłośników historii alternatywnej ciekawe rozważania. Słuchając zastanawiałem się nad tym jak by się rzeczywiście potoczyła sytuacja Polaków gdyby zaatakowała Rosja. I tak jak autor dochodzę do wniosku, że byłoby zdecydowanie lepiej. Rosjanie odwrotnie niż Niemcy mieli dość słabą armię, choć nadrabiali liczbą. Ich atak na Finlandię pokazał jak źle byli przygotowani. Jak by mógł wyglądać taki atak na Polskę? To właśnie opisuje Vladimir Wolff.

Operacja pętla (audioteka) 34,90 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza