środa, 30 kwietnia 2014

Ryszard Ćwirlej - Ręczna robota (Leszek Filipowicz)

Treść

Kryminał w czasach PRL. W ubikacji pociągu relacji Berlin–Poznań znalezione zostają zwłoki kolejarza pozbawione ręki (stąd chyba tytuł). Policjanci Milicjanci z Poznania jak zwykle aby zadowolić zwierzchnictwo idą aresztować "zwykłych podejrzanych" (Usual Suspects). Świetne oddane postacie policjantów milicjantów oraz tamtej rzeczywistości to ekstra dodatek do ciekawej historii kryminalnej.

ŠKODA - wiesz co dobre

Była to akcja Škody i Audioteki, dzięki której dostaliśmy pięć audiobooków. Wydaje mi się, że to najlepsza forma promocji samochodu, bo przecież audiobooki są stworzone dla kierowców. Niestety skończyło się na pięciu pozycjach, które dalej są dostępne w serwisie Audioteka. Co cieszy to fakt, że cena jest naprawdę promocyjna.
Tutaj link do strony z tymi 5 audiobookami: ŠKODA - wiesz co dobre

Piractwo

Przy okazji parę słów o piractwie. Rozumiem, że niektóre pozycje są drogie i nie wszystkich na nie stać. Nie pochwalam kopiowania audiobooków, ale rozumiem powody. Nie rozumiem natomiast kopiowania tak tanich audiobooków. W wypadku tej pozycji nic nie usprawiedliwia "piracenia". Świetny kryminał i tylko 16zł. Tym bardziej warto poprzeć tą inicjatywę, a może skłoni to Škodę i Audiotekę do wznowienia tej akcji. Było by fajnie.

Lektor

Leszek Filopowicz bardzo dobrze wywiązał się z przeczytania tej książki. Akcja dzieje się głównie w Poznaniu, ale też troszkę na Śląsku. Lektor potrafi oddać zarówno gwarę poznańską jak i śląską. Różnicował też świetnie same postacie (np. pijaczka, staruszka, milicjanta itd.).

Wady

Wielka szkoda, że nie ma innych książek tego autora do słuchania. Napisał on parę innych kryminałów w czasach PRL. Między innymi: Trzynasty dzień tygodnia (akcja zaczyna się w momencie wybuchu stanu wojennego) oraz Mocne uderzenie (koncert w Jarocinie). A najlepiej gdyby nagrano wszystkie :-D

Podsumowanie

Tego audiobooka musisz kupić! A oto powody:
1. Świetna historia kryminalna
2. Świetnie przedstawione tło - czasy PRL w poznańskiem
3. Cena - pozycja ta kosztuje tylko 16zł.
4. Lektor, który zna się na swojej robocie
5. Jak wszyscy kupią, to wydawnictwo nagra kolejną książkę tego autora (mam nadzieję)

audioteka.pl 32,00 zł 16,00 zł