czwartek, 24 kwietnia 2014

Vladimir Wolff - Kryptonim Burza (Mirosław Baka)

Treść

Jest to pierwsza książka w serii Odległe rubieże. Druga część (Operacja "Pętla") jest niestety niedostępna jeszcze jako audiobook.
Książka zawiera historię alternatywną: Hitler ginie w zamachu przed 1939 rokiem, Niemcy nie atakują Polski, ale za to rosnąca w siłę Armia Czerwona atakuje w 1941. Oczywiście zawsze można się przyczepić do tego typu gdybania, np. historycy twierdzą, że gdyby wojna nie wybuchła w 1939 to Niemcy by zbankrutowały, ale to już inna sprawa. W książce nacisk jest kładziony na wschód i tamte problemy. Główny bohater (Marek Bagiński) jest dość schematyczny - młody lotnik i w dodatku świetny bokser (trochę to przypomina Jerzego Grobickiego z 1939.com.pl). Podobnie jak u Marcina Ciszewskiego książka zawiera wiele opisów uzbrojenia oraz jego wykorzystania w akcji. Główny bohater w momencie wybuchu wojny przechodzi na dalszy plan, a w centrum uwagi staje wojna i opisy potyczek. Jak już pisałem jest też druga część, tak więc historia się w pewnym momencie urywa (może trochę zbyt nagle).

Lektor

Mirosław Baka czyta w specyficzny sposób, tak jakby od niechcenia. Robi to w sposób bardzo spokojny, trochę usypiający. Ale to kwestia przyzwyczajenia i potem już za bardzo nie przeszkadza. Trochę tylko szkoda, że np. okrzyków, czy rozkazów nie przeczytał trochę głośniej lub z inną intonacją.

Wady

Bagiński (główny bohater) jest trochę papierowy i w zasadzie popychany przez wszystkich. Prawie wcale nie decyduje o tym co się z nim dzieje. W drugiej części książki przechodzi on na plan dalszy, bohaterem staje się wojna i sprzęt biorący w niej udział. Książka urywa się w trochę dziwnym miejscu i zastanawiam się czy będzie kontynuacja w formie audiobooka czy też będę musiał kupić ebooka.

Podsumowanie

Wady opisane powyżej niekoniecznie muszą być wadami. Jeżeli ktoś lubi (jak ja) opisy bitew i nagłe zmiany w ich przebiegu to zakup tego audiobooka może się okazać strzałem w dziesiątkę. Poza tym podobnie jak u Ciszewskiego i w innych książkach serii WarBook można dowiedzieć się sporo na temat sprzętu, historii oraz treningu wojskowego. Widać, że autor zna się na tym temacie. Tak więc mimo, że to historia alternatywna można się trochę nauczyć o wojsku polskim w 1939 roku.
A chyba każdy Polak lubi sobie pogdybać co by było gdyby... Dla takich czytelników została napisana ta książka. Czekam na drugą część w formie audiobooka.

Aktualizacja

Jest już druga część w formie audiobooka i czyta ją lepszy lektor: Roch Siemianowski: Operacja Pętla.

Kryptonim Burza (audioteka.pl)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza