piątek, 21 listopada 2014

Gillian Flynn - Zaginiona dziewczyna (Zbigniew Dziduch)

Zaginiona żona, podejrzany mąż

Treść

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza opisuje trudne małżeństwo Nicka i Amy Dunne. Naprzemiennie słyszymy opowieść Nicka z teraźniejszości oraz wersję Amy z przeszłości. Opowieść Nicka zaczyna się w dniu zaginięcia. Ich sposób pisania i odbierania świata jest zupełnie inny. Np. Amy opisuje swoje uczucia pisząc w formie pamiętnika. Wstawia też testy psychologiczne (to była jej praca zanim ją straciła) ukazujące jej ocenę rzeczywistości. Drugiej i trzeciej nie będę opisywał, aby nie spojlerować.

Kryzys

Kryzys w 2008 jest jednym z bohaterów tej książki. Można go spotkać na każdym kroku. Zarówno w Nowym Yorku, gdzie Nick i Amy się poznali i mieszkali jak i później w małym miasteczku North Carthage w Missouri.
Margo (siostra Nicka) stała się bezrobotna gdy nastał krach w 2008. A sam Nick przestał zarabiać gdy ten krach oraz internet spowodowały zamknięcie wielu gazet. Później także jego żona straciła pracę przy tworzeniu testów psychologicznych. Również w North Carthage są całe tabuny bezrobotnych, a jednym z miejsc akcji jest opustoszałe centrum handlowe - symbol tego kryzysu.

Lektor

Zbigniew Dziduch czyta bardzo dobrze. Tylko może szkoda, że nie wzięto dodatkowo lektorki, która by czytała pamiętnik Amy. Wcale nie dlatego, że pan Zbigniew źle to robi, ale sama budowa książki pozwalała na to i mogłoby dać to niezły efekt. Tak właśnie jest nagrany angielski audiobook. Julia Whelan czyta pamiętnik Amy Dunne, a Kirby Heyborne przymyślenia Nicka Dunne.

Wady

Książka jest momentami dość dosadna (żeby nie użyć słowa wulgarna). Nie jest to na szczęście nagminne i zdarza się tylko co jakiś czas. Dla porównania: jest tych wulgaryzmów o wiele mniej niż w Wołaniu kukułki czy Szamo.

Film

Filmu jeszcze nie oglądałem, ale wygląda na to, że aktorów dobrano świetnie. Ben Affleck wydaje się być świetnym Nickiem Dunne (np. jego głupawy uśmiech przed kamerami po zaginęciu żony), a Rosamund Pike - Amy Dunne (jest doskonale piękna). Tylko po co brali Neila Harrisa? Wygląda identycznie jak w swoim serialu (How I Met Your Mother) i psuje cały efekt. Zamiast przeżywać tragedię pojawia mi się uśmiech na twarzy. Ale nie oglądałem filmu, może tam to tak źle nie wygląda. Poza tym najważniejsi dla fabuły są Ben Affleck i Rosamund Pike.

Podsumowanie

Według mnie jest to najlepszy audiobook jaki słuchałem od wielu miesięcy. Nie pamiętam już kiedy tak bardzo się wciągnąłem w akcję. Autorka świetnie stopniuje napięcie. Skłania do myślenia i uważnego słuchania. Cały czas mój umysł pracował zastanawiając się: winny czy niewinny. A zwroty akcji są naprawdę zaskakujące. Szczerze polecam.

Zaginiona dziewczyna (audioteka.pl) 34,90 zł
Zaginiona dziewczyna (virtualo.pl) 25,00 zł 16,90 zł
Gone Girl (audible.co.uk) £21.85