poniedziałek, 17 listopada 2014

Spencer Johnson - Kto zabrał mój ser? (Julian Mere)

Poradnik w postaci opowieści o znikającym serze

Treść

Autor opowiada historię z podtekstem. Historię o czterech postaciach (dwie myszy i dwoje ludzi) szukających w labiryncie sera. Gdy pewnego dnia ser znika każda z tych postaci zaczyna postępować inaczej. Ser to metafora tego czego pragniemy w życiu (pracy, związku z ludźmi, pieniędzy, zdrowia, spokoju ducha itp.). Dla każdego "ser" jest czymś innym. Ale gdy go zdobędziemy przyzwyczajamy się do posiadania i gdy znika jesteśmy w rozterce. Autor w tym krótkim poradniku wyjaśnia co wtedy zrobić.
Angielski tytuł (Who Moved My Cheese? An Amazing Way to Deal with Change in Your Work and in Your Life) jest trochę dłuższy i można go przetłumaczyć tak: Kto zabrał mój ser? Niezwykły sposób na radzenie sobie ze zmianami w twojej pracy i twoim życiu. I ten podtytuł to w zasadzie streszczenie książki, która jest bardzo pomocna w tych czasach kiedy nie można być pewnym dnia jutrzejszego, swojej pracy itp. oraz trzeba być gotowym na duże zmiany w życiu.

Autor

Spencer Johnson jest autorem wielu poradników, między innymi: Jednominutowy menedżerTak czy nie. Jak podejmować dobre decyzje, Kto zabrał mój ser i wiele innych.

Lektor

Julian Mere jest aktorem teatralnym i filmowym. Kto zabrał mój ser? jest chyba jednym przeczytanym przez niego audiobookiem. Czyta poprawnie, z dobrą dykcją. Jego głos oraz sposób czytania dobrze nadaje się do poradników jak ten.

Podsumowanie

Poradnik jest krótki (trochę ponad godzinę słuchania), ale dzięki temu jest prostszy i nie ma tutaj wodolejstwa.