czwartek, 12 czerwca 2014

Robert Galbraith - Wołanie kukułki (Maciej Stuhr)

Kryminał autorki Harry'ego Pottera.

Autor

Książka napisana pod pseudonimem przez J.K. Rowling (czyli panią od Harrego Pottera). Jest to jej debiut (pod tym pseudonimem) w literaturze dla dorosłych i większość jest zgodna, że udany. Książka dla dorosłych pisana pod swoim nazwiskiem nie wypadała tak dobrze.

Treść

Wołanie kukułki to kryminał. Przesłuchała go najpierw moja żona i poleciła mi go. Teraz słucham ja i też jestem zachwycony. Jak zawsze u tej autorki postacie są jak żywe, bardzo autentyczne. Potrafi ona tworzyć bohaterów dość specyficznych (np. jednonogi detektyw z nadwagą), ale jednocześnie wydających się być prawdziwymi ludźmi. Czytając (słuchając) łatwo zapomnieć, że to wymyślona historia.
Głównych bohaterów jest dwoje: detektyw i jego nowa sekretarka. Każde z nich ma swoje życie prywatne i przeszłość. Tak więc oprócz głównego wątku jest też parę pobocznych, a wszystkie ciekawe.

Cykl o Cormoranie Strike'u

  1. Wołanie kukułki
  2. Jedwabnik

Lektor

Maciej Stuhr potrafi dostosować głos do postaci, dzięki czemu łatwiej rozpoznać mówiącą postać. Widać kunszt i umiejętności aktora i komika. Sposób w jaki imituje różne głosy i akcenty naprawdę mi zaimponował. Np. głos pijanego, kobiety ze wsi i wiele innych. Są naprawdę przemyślane i świetnie zagrane. Szkoda, że Maciej Stuhr nagrał tak mało audiobooków.

Wady

Książka zawiera sporo przekleństw. Szczególnie niektóre postacie dużo ich używają. Choć to pewnie dla niektórych wcale nie wada, bo taki język uautentycznia te postacie z marginesu.

Podsumowanie

Mogłoby to wydawać się dziwne, że autorka książek dla młodzieży (Harry Potter) napisała tak dobry kryminał. Ale ci którzy znają serię o młodym czarodzieju wiedzą, że są one zbudowane jak kryminały, a Harry wraz z dwójką bawią się w detektywów amatorów. Ta książka jest zdecydowanie dla dorosłych (choćby przekleństwa), ale jest dobra, a lektor uatrakcyjnia ją jeszcze bardziej.

Wołanie kukułki (taniaksiazka.pl) 35,34 zł
Wołanie kukułki (audioteka.pl) 34,90 zł 17,45 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza