poniedziałek, 24 listopada 2014

Thorgal - Prawie Raj. Trzech Starców z Krainy Aran (słuchowisko)

Udźwiękowione dwie historie Thorgala

Treść

Drugi audiokomiks (po Zdradzonej czarodziejce) wydany przez Sound Tropez składa się z dwu części.
Prawie Raj to króciutka historia (40 min) wydana w pierwszym zeszycie po głównej historii: Zdradzona Czarodziejka. W komiksie jest to po prostu przygoda Thorgala, w wersji audio jest to sen, który Thorgal opowiada Hierulfowi.
Trzech Starców z Krainy Aran to dłuższa historia (2 godziny) z trzeciego zeszytu. Jako komiks wydana pod tytułem: Nad Jeziorem bez Dna. W poprzedniej historii dowiadujemy się, że Thorgal i Aaricia wyjeżdżają niedługo. Tutaj słyszymy ich pierwszą przygodę po wyjeździe. Thorgal musi ratować swoją żonę biorąc udział w turnieju.

Obsada

Głosu Hierulfowi użyczył sam Grzegorz Rosiński. Thorgala gra Jacek Rozenek, a Aaricię Maria Niklińska. Jak poprzednio dobrze wcielili się w swoje role.

Podkład muzyczny i efekty specjalne

To jak zwykle to najmocniejsza strona Sound Tropez. Słuchanie odgłosów trzaskającego ognia, wiatru. otwieranych drzwi, kroków itd. pomaga wyobraźni zobaczyć opowiadane historie. Właśnie te odgłosy są powodem, dla których słuchowiska te można nazwać audiokomiksami. Sound Tropez maluje historie dźwiękiem.
Także muzyka przygotowana jest bardzo dobrze. Poniżej piosenka ze słuchowiska Trzech Starców z Krainy Aran.

Wady

Mamy tutaj dwie typowo komiksowe historie. Dodatkowo ta pierwsza (Prawie Raj) została opowiedziana w formie snu, który się śnił Thorgalowi. Przez to losy bohaterów przestały mieć znaczenie, bo przecież nawet jak ktoś zginie to jest tylko sen. Trudno dbać o bohaterów snu.
Są też pewne luki w historiach. Np. Thorgal strzelający z połamanego łuku. Nie jestem specjalistą od łucznictwa, ale jakoś trudno mi sobie to wyobrazić.

Zalety

Słuchowisko dzięki temu, że zawiera o wiele więcej treści niż komiks lepiej tłumaczy wiele faktów. Choćby powód dla którego Thorgal i Aaricia musieli opuścić rodzinne strony.

Podsumowanie

Myślę, że to słuchowisko dla fanów Thorgala. Szczególnie, że mamy tutaj cameo samego Grzegorza Rosińskiego. Dodatkowym atutem jest świetne przygotowanie dźwiękowe.

Thorgal Prawie Raj/Trzech Starców z Krainy Aran (audioteka.pl) 24,90 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza