środa, 19 listopada 2014

Drew Karpyshyn - Darth Bane Droga zagłady (Mako, Jonathan Davis)

Pierwszy tom trylogii o Darth Bane

Treść

Jest to pierwsza część trylogii, która ukazuje jak górnik Dessel przeistoczył się w jednego z największych Sithów o imieniu Darth Bane i stworzył Zasadę Dwóch znaną z filmów (zawsze jeden mistrz i jeden uczeń).
Fabuła dzieje się dwutorowo: ukazuje nam dzieje Dessela (późniejszego Bane'a) oraz losy wojny między Jedi i Sithami.
Książka rozpoczyna się od pokazania życia Dessela na planecie Apatros, gdzie jest on górnikiem. Akcja jednak szybko przenosi go najpierw do armii Sithów, a później do ich szkoły.

Klasyka

Jest to jedna z pozycji, którą każdy miłośnik Star Wars musi przeczytać (lub jeszcze lepiej: przesłuchać). Twórca Zasady Dwóch jest jednym z najważniejszych Sithów, a tradycja którą stworzył stała się regułą do której stosowali się także Darth Sidious i Darth Vader.

Antybohater

Darth Bane jest na pewno tym złym, ale jednocześnie głównym bohaterem tej trylogii. Łatwo jednak zrozumieć, dlaczego od najmłodszych lat gromadził w sobie tyle nienawiści do świata, w którym był wyzyskiwany. Nienawiści także do republiki i Jedi, bo ci pozwalali na taki wyzysk. Gdyby nie moc, Dessel pewnie umarł by w młodym wieku z przepracowania lub w jakimś wypadku w kopalni. Tak więc choć książka opisuje wymyśloną postać z wymyślonego uniwersum to przedstawia prawdziwe problemy i zadaje pytanie: czy żyjący w dostatku i pokoju mogą oceniać tych, którzy żyją w zupełnie innych warunkach?

Nagranie

Po polsku można książki posłuchać w wykonaniu Mako (Poczytaj mi Mako). Po angielsku audiobooka czyta Jonathan Davis. Porównanie byłoby oczywiście niesprawiedliwe, bo Mako to amator czytający dla przyjaciół, podczas gdy Jonathan Davis to narrator, który na samym audible ma ponad 200 przeczytanych tytułów, w tym wiele z uniwersum Star Wars.
Dodatkowym atutem angielskiego nagrania są dźwięki. Gdy np. Bane używa ciemnej strony słychać Marsz Imperialny, podczas walk słychać uderzenia mieczy świetlnych. Takich odgłosów czy odpowiedniej muzyki jest naprawdę sporo i choć czyta jeden lektor czasami czuje się jakby to było słuchowisko.
Wybór oczywiście mają tylko ci, którzy znają angielski. Dla znających tylko język polski pozostaje Mako, który jak na amatora czyta naprawdę dobrze.

Droga zagłady (poczytajmimako.pl)
Path of Destruction (audible.co.uk) £22.40