czwartek, 10 lipca 2014

Dmitry Glukhovsky - Metro 2033 (Krzysztof Gosztyła)

Postapokaliptyczna wizja ludzi żyjących w moskiewskim metrze.

Treść

Bohater książki, Artem, aby ocalić swoją stację, zmuszony jest do wyprawy na drugi koniec metra, podczas to której pokonuje liczne niebezpieczeństwa i poznaje nowe społeczności, które powstały po wojnie.

Wady

Książka została okrzyknięta kultową przez wydawców. Słowo to, często nadużywane, nadużyte jest także tutaj. Książka na pewno się spodoba tym, którzy lubią opisy postapokaliptycznych światów (ja się do nich zaliczam). Niestety jest trochę przegadana, a wiele postaci jest czarno-białych.
Krótko mówiąc pomysł na książkę świetny, ale niestety słabe wykonanie.
Po pierwsze opisane realia wskazywałyby na problemy z wyżywieniem, a co za tym idzie zdobycie go powinno być głównym celem mieszkańców metra. Tak jednak nie jest, bo mają oni czas bawić się w politykę itp.
Po drugie Artem poznając kolejne stacje spotyka rozmaite typy ludzi i potem ich ocenia. Zdaje się, że autor chciał pokazać co myśli o różnych grupach ludzi i dlatego tak długa jest ta droga. Niestety poszczególne społeczności na mijanych stacjach są bardzo schematyczne i co za tym idzie nieprzekonujące. Opisy kolejnych postojów są po prostu nużące.
Po trzecie zakończenie jest bardzo słabe. W zasadzie pomysł zdał by się na krótkie opowiadania, ale autor ciągnie czytelnika przez całe metro tylko po to aby na koniec znowu moralizować, co mu się często zdarza.

Lektor

Krzysztof Gosztyła zaczynał jako aktor w filmach Parogon gola i Do przerwy 0:1, czyli bardzo dawno temu. Oprócz pracy aktorskiej w filmach i teatrze zajmował się także dubbingiem, a ostatnio nagrał naprawdę dużo audiobooków. Jest lektorem pierwszej kategorii. Dodatkowo świetnie nadaje się do tej pozycji, a sposób czytania sprawia, że książka wydaje się bardziej tajemnicza. Krótko mówiąc oddaje nastrój.

Podsumowanie

Szkoda, że autor nie ma lepszych umiejętności. Szczególnie słabo wypadli schematyczni bohaterowie.
Mimo wszystko książka na pewno spodoba się wszystkim entuzjastom fantastyki postapokaliptycznej.

Zakup

Ten audiobook tak jak Ręczna robota należy do pięciu pozycji z kolekcji ŠKODA - wiesz co dobre. Oznacza to, że cały czas jest dostępny w promocji za pół ceny. Tym bardziej polecam.
Metro 2033 (audioteka.pl) 34,90 zł 17,90 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza