wtorek, 8 lipca 2014

Richard Wiseman - 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele (Maciej Orłowski)

Inny niż wszystkie poradnik bycia szczęśliwym

Treść

Ciekawy podręcznik wydany przez Bibliotekę Akustyczną. W całości opiera się na wynikach opisanych przez autora fascynujących badań.

Inny poradnik?

Dość nieufnie podchodzę do wszelkiej maści poradników, podobnie było i teraz. Autor zaczął jednak od: "Cała prawda o poradnikach" i tym mnie zjednał zaraz we wstępie. Podchodzi on krytycznie do tego typu książek. A "krytycznie" należy tu rozumieć w naukowym sensie. Chodzi o krytyczne myślenie, czyli o nieprzyjmowanie wszystkiego za prawdę, ale poddawanie w wątpliwość niesprawdzonych rzeczy. Takie podejście sprawiło, że Richard Wiseman sprawdził to co wielu bierze za dobrą monetę. Np. ludzie wierzą, że należy myśleć pozytywnie, aby być szczęśliwym. Podobnie myślą, że samo podzielenie się z innymi swoim problemem pomaga. Czy to prawda? Autor nie zgaduje, ale wraz ze swoimi współpracownikami projektuje eksperymenty, a ta książka to właśnie ich wynik.
Chodź autor obala wiele stereotypów, nie poprzestaje na tym. Podaje także 59 sekundowe rady.

59 sekund?

Rady podane w książce są rzeczywiście krótkie. Zanim przesłuchałem tego audiobooka nasuwało mi się pytanie: Jeżeli rady są takie krótkie, po co taka długa książka (prawie 8 godzin słuchania)? Odpowiedź jest prosta. Autor podaje nie tylko rady, ale także dowody na ich słuszność. Większa część książki to opisy ciekawych eksperymentów, które często dają zaskakujące wyniki obalające znane stereotypy (np. ten o pozytywnym myśleniu). Treść książki to krótkie, sprawdzone i praktyczne rady, oparte na opisanych eksperymentach.

Eksperymenty

Wiele z opisanych eksperymentów nie tylko ma zaskakujące wyniki, ale jest także bardzo pomysłowa i dowcipna. Jak np. wykonywanie pewnego zadania trzymając ołówek samymi zębami bądź samymi ustami.
Inne badanie dotyczyły np. postrzegania ludzi, którym pomogliśmy i pokazały, że okazanie pomocy sprawia, że bardziej lubimy tych w potrzebie (choć chodzi tu o drobne rzeczy). A plotkowanie sprawia, że ludzie łączą negatywne cechy o których mówimy z naszą osobą.

Autor

Richard Wiseman jest profesorem Uniwersytetu w Hertfordshire. Zajmuje się psychologią i jest zanany z wielu eksperymentów poświęconych słabo zbadanym zagadnieniom życia codziennego. Jest też autorem kilku poradników. Współpracuje między innymi z Sonją Lyubomirsky (profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim). Zajmują się oboje badaniami nad ludzkim szczęściem.

Biblioteka Akustyczna

Audiobooka dostałem do recenzji dzięki uprzejmości wydawnictwa Biblioteka Akustyczna, która już od 2008 jest jednym z największych producentów audiobooków w Polsce.

Podsumowanie

We wstępie autor przytacza rozmowę ze znajomą, która poprosiła go o minutowe rady. Autor poszedł dalej i udziela 59 sekundowych rad. Wszystkie są sprawdzone i praktyczne, a ich stosowanie sprawi, że znajdziesz więcej szczęścia w życiu.

59 sekund Pomyśl chwilę zmień wiele (bibliotekaakustyczna.pl) CD: 34.90 zł, MP3: 29.90 zł
59 sekund Pomyśl chwilę zmień wiele (publio.pl) 29,90 zł 28,40 zł
59 sekund Pomyśl chwilę zmień wiele (audioteka.pl) 29,90 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza