środa, 2 lipca 2014

Bernard Cornwell - Pieśń Łuków (Leszek Wojtaszak)

Powieść historyczna - Azincourt oczami młodego łucznika

Treść

Azincourt to najbardziej znane zwycięstwo angielskich łuczników nad francuskim ciężkim rycerstwem.
Nicholas Hook pracuje jako leśniczy u swojego pana. Podczas prześladowań Lollardów przeciwstawia się księdzu i musi uciekać. Zaciąga się do wojska i ledwo uchodzi z rzezi w Soissons w Burgudii. Później razem z królem Henrykiem idzie na wyprawę, która zawiedzie go pod Azincourt.

Średniowiecze

Czasami myślimy, że ludzie w dawnych czasach byli tacy sami jak my, tyle, że żyli dawno temu. Tak nie jest, co wyraźnie widać w tej książce. Przedstawia ona średniowieczny sposób myślenia. Ludzi z tamtej epoki nie można oceniać przez pryzmat dzisiejszych wartości. Tak więc książka ma także bardzo duże walory poznawcze.

Wady

Książka jest dość brutalna, ale taka była rzeczywistość w tamtych czasach. Szczególnie przykry jest początek książki z opisem prześladowania Lollardów. Jednak takich rzeczy dopuszczał się kościół katolicki. Tak więc ta "wada" to po prostu szczerość. Nie jest to przemoc dla przemocy, ale fakt, który miał miejsce. Podobnie rzeź w Soissons.

Lektor i tło muzyczne

Leszek Wojtaszak czyta dobrze. Jest aktorem teatralnym. Wczuć się w akcję pozwala także stosowna muzyka w tle (np. tuż przed akcją sprawia, podnosi napięcie). Muzykę skomponował Stanisław Szydło. To dobrze zrealizowany pod względem nagrania audiobook.

Podsumowanie

Bernard Cornwell jest jednym z najlepszych autorów piszących powieści historyczne. Lubię je ponieważ są ciekawe i oparte na faktach. Po przeczytaniu zostaje sporo informacji. Oczywiście tego typu książki to nie podręczniki do historii, ale można je potraktować jako pewnego rodzaju wstęp. Wielu po przeczytaniu (przesłuchaniu) książek Cornwella sięga po podręczniki, aby poznać więcej szczegółów z opisywanego czasu.
Zdecydowanie polecam: dobra historia (zarówno w znaczeniu fabuły jak i faktów z dziejów).

Zakup

Można kupić teraz tego audiobooka w promocji w audiotece.

Pieśń Łuków (audiobook.pl) 34.90 zł
Pieśń Łuków (publio.pl) 34,90 zł

Książka dostępna także przez najbliższe 2 tygodnie za grosze na BookRage. Zapłać ile chcesz, a dostaniesz kilka audiobooków, między innymi Pieśń Łuków.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza