czwartek, 17 lipca 2014

George Bidwell - Pirat Królowej (Henryk Drygalski)

Powieść historyczna o znanym korsarzu

Treść

Autor zaczyna historię w momencie gdy w Anglii panuje Krwawa Mary, a większość poddanych (w tym rodzina Drake'a) sprzeciwia się powrotowi katolicyzmu. Francis Drake w wieku 12 lat zostaje chłopcem okrętowym. Zdobył wykształcenie dzięki krewnemu i znanemu żeglarzowi Johnowi Hawkinsowi. W wieku 18 lat prowadził samodzielnie statek, a 1567 dowodził statkiem, który wraz z innymi jednostkami Howkinsa napadał na statki hiszpańskie.
Drake jest najbardziej znany z wypraw korsarskich przeciwko Hiszpanom, którzy nazywali go El Draque (Smok). Jako drugi opłynął świat dookoła i brał udział w odpieraniu Wielkiej Armady.

Autor

George Bidwell jest Anglikiem, który zdecydował się mieszkać w Polsce. Napisał wiele pozycji, które przybliżają polskiemu czytelnikowi historię Anglii. Ożenił się z tłumaczką swoich książek. Tak więc większość jego dzieł jest tłumaczona przez Annę Bidwell.

Powieść historyczna

Autor pisze tak zwane powieści historyczne, czyli opisuje fakty, a gdzie historia milczy dodaje to co mu wyobraźnia podpowiada. Tak więc słuchając Pirata Królowej należy pamiętać, że chociaż wydarzenia opisane są prawdziwe, to np. dialogi wymyślił autor. Dzięki temu historia staje się jeszcze ciekawsza, choć na pewno nie jest to obiektywne przedstawienie faktów.

Historia Anglii

Ja historię Anglii poznałem właśnie dzięki panu Bidwellowi. Pisał w tak ciekawy sposób, że przeczytałem chyba wszystkie jego książki. Dzięki temu poznałem nie tylko znane postacie jak Drake, Wellington czy Nelson, ale także inne fascynujące postacie jak Marlborough (pokonał Króla Słońce) i Clive (zdobył Indie dla korony), Rhodes (założył własne państwo: Rodezja) czy Palmerston (miał naprawdę duży wpływ na historię Europy). Oczywiście nie są to podręczniki, a autor przedstawia własne poglądy na historię, ale jest to doskonały wstęp do historii. Dla mnie książki Bidwella stały się zachętą do poznania historii Anglii.

Lektor

Henryk Drygalski nagrał wiele książek i ma ogromne doświadczenie, o czym można się przekonać na załączonym filmiku.

Prawa do audiobooka

Książka ta została nagrana dla PZN na kasetach. Jakiś miłośnik tej literatury przegrał ją. Słuchając dołączonego filmu na youtube można się o tym przekonać, bo co jakiś czas słychać, że "kaseta się skończyła". Ktoś wgrał później całość na youtube i teraz można go tam odsłuchać. Jest to oczywiście złamanie praw, bo nagranie tych książek z reguły zezwala tylko osobom słabowidzącym i niewidomym do korzystania z tego. Z drugiej strony ktoś wykonał pracę, aby zachować audiobooka i teraz osoby niewidome mają do niego łatwy dostęp. Nie wiem, czy udostępnienie tego na youtube jest nielegalne, ale na pewno wkracza to w szarą strefę.
Wydaje mi się, że dobrze byłoby wydać powieści historyczne Bidwella dla wszystkich. Można by skorzystać z tych starych nagrań, albo nagrać je ponownie. Są naprawdę ciekawe.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza