poniedziałek, 28 lipca 2014

Frederick Forsyth - Czarna lista (Jan Peszek)

Fanatyczny islamski Kaznodzieja trafia na listę terrorystów do sprzątnięcia

Treść

Książka na przemian przedstawia historię życia głównego bohatera oraz współczesnych wydarzeń, kiedy to politycy z USA i UK zaczynają ginąć z rąk fanatyków pod przewodnictwem Kaznodziei. Główny bohater zwany Tropicielem (Pathfinder) przy pomocy hackera (nastolatka z zespołem Aspergera szuka Kaznodziei aby go wyeliminować.

Autor

Kto zna poprzednie książki Forsytha wie, że czyta się jak jak sprawozdanie z prawdziwych wydarzeń. Zaliczyłbym je do powieści historycznych dziejących się współcześnie. Np. słuchając Afgańczyka zrozumiałem co tak naprawdę oznacza terroryzm islamski. W zasadzie książki poza główną fabułą, która jest wymyślona są prawdziwe i mają dużą wartość poznawczą. Warto np. wspomnieć, że przed napisaniem Psów wojny autor naprawdę próbował przeprowadzić zamach stanu w Gwinei Równikowej (co bardzo przypomina fabułę książki).

Lektor

Jan Peszek to naprawdę dobry aktor. Czyta poprawnie, ale niestety nie pasował mi do tej książki. Wiem, że to trochę niesprawiedliwe, ale słuchając go widziałem oczami duszy chuderlawego dziadka, czytającego o wysportowanym żołnierzu.

Wady?

Książki Forsytha są naprawdę dobrze przygotowane. Autor podaje całe biografie swoich postaci. Może to być momentami nudne. Wiele tych szczegółów jest ciekawych, ale trochę trzeba czekać, aż akcja się rozpocznie. Jednak ci, którzy znają jego książki już na pewno się przyzwyczaili do tego stylu pisania.

Podsumowanie

Terroryzm zmienił swoje oblicze i dziś działa inaczej niż 11 września. Autor trzyma rękę na pulsie i napisał bardzo aktualną książkę. Jest zarówno ciekawa i jak prawdziwa, w tym sensie, że wszystko to mogło się naprawdę zdarzyć.

Czarna lista (audioteka.pl) 31,90 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza