wtorek, 15 lipca 2014

Markéta Baňková - Sroka w krainie entropii (Piotr Borowski)

Fizyka wyjaśniona w formie bajek

Treść

Autorka przedstawia terminy typu entropia, zakrzywienie czasoprzestrzeni i inne w sposób zrozumiały nawet dla dzieci. Co najważniejsze bohaterowie książki dociekają, robią eksperymenty i wyciągają wnioski. Książka ta uczy myśleć. Najbardziej mi się podobało opowiadanie o myszy mieszkającej u Schrödingera i zastanawiającej się co on zrobił ze swoim kotem.

Lektor

Piotr Borowski, który czyta tą książkę to nie ja. Mamy te samo imię i nazwisko, ale ja jestem trochę starszy. Pan Piotr czyta ciekawie i dzieci słuchają z zainteresowaniem. Ma praktykę, bo czytał już wiele pozycji dla dzieci. Z drugiej strony sposób w jaki to robi nie jest denerwujący dla dorosłych - każdy może go posłuchać. Warto wspomnieć, że nagrywał także dla PZN (Piotr_Borowski - wikipedia.pl).

Wady

Książka porusza naprawdę trudne tematy, których nie rozumie wielu dorosłych. Niestety powoduje to niechęć do tej książki, która mogłaby pomóc ich dzieciom. Ludzie wychodzą z założenia, że to za trudne dla nich więc na pewno także dla dziecka. Warto więc może napisać, że książka ta ma nie tylko przekazać wiedzę, ale przede wszystkim zainteresować dziecko poznaniem świata, zachęcenia go do zadawania pytań, do krytycznego myślenia, eksperymentowania itd. itp.

Podsumowanie

To nie jest podręcznik fizyki dla dzieci. Książka ta pokazuje dzieciom wierzchołek góry (naszej wiedzy o świecie), a robi to w taki sposób, że dziecko chce dowiadywać się więcej. Dorośli, którzy nie znają fizyki mogą go potraktować jako ciekawy wstęp do fizyki, a ci którzy znają dowiedzą się jak w ciekawy sposób wyjaśniać te niesamowicie trudne zagadnienia językiem, które zrozumie paroletnie dziecko.

Sroka w krainie entropii (publio.pl) 22,90 zł
Sroka w krainie entropii (virtualo.pl) 26,90 zł 24,70 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza