czwartek, 5 lutego 2015

Jerzy Bralczyk - Porzekadła na każdy dzień (Jerzy Bralczyk)

366 przysłów wraz z krótkim komentarzem

Treść

Porzekadło (jak twierdzi autor) to więcej niż powiedzenie, a mniej niż przysłowie. Chodzi o stwierdzenia, często przez nas powtarzana, aby uzasadnić postępowanie (lub jego brak). Komentarze do nich są wnikliwe, ciekawe, czasem zaskakujące i pełne życzliwego humoru. Nie przesłuchałem jeszcze wszystkich, bo codziennie słucham po jednym.

Autor

Profesor Jerzy Bralczyk to znany polski językoznawca oraz specjalista w zakresie języka mediów. Jest również członkiem Rady Języka Polskiego, a od 2007 nawet przewodniczącym. Wydał wiele książek o języku polskim.

Lektor

Profesor sam czyta porzekadła i komentarze. Świetnie się do tego nadaje, bo prowadził programy zarówno telewizyjne jak i radiowe o języku. Komentarze są dogłębne ale równocześnie dowcipne. Zachęcają do przemyślenia, ale jednocześnie podchodzą do tematu z przymrużeniem oka.

Podsumowanie

Audiobook został przygotowany w ten sposób, że każde porzekadło jest w osobnym pliku. Do takiego słuchania (po jednym dziennie) zachęca autor, a ja przychylam się do jego opinii. Ciekawy komentarz na każdy kolejny dzień to świetny sposób na dzień dobry.

Porzekadła na każdy dzień (audiobook.pl) 29.90 zł