czwartek, 26 lutego 2015

Suzanne Collins - Kosogłos (Anna Dereszowska)

Trzeci i ostani tom trylogii Igrzysk Śmierci

Treść

Katniss mieszka teraz w 13 dystrykcie, którego istnienie ukrywała propaganda Kapitolu. Nasz bohaterka zostaje twarzą rewolucji i walki przeciwko znienawidzonemu ciemiężcy. Będzie musiała ponownie zmierzyć się z dylematami miłosnymi, ale także (oraz przede wszystkim) dylematami moralnymi. Jaka jest cena rewolucji i co można dla niej poświęcić?

Krytyka i spojler

Jak już pisałem w W pierścieniu ognia rola głównej bohaterki z każdym tomem jest coraz mniejsza. Pierwszy tom opisuje jej zmagania z Kapitolem i jego prezydentem Snowem. Katniss zdołała się jednak wyrwać spod kontroli scenariusza twórców Igrzysk Śmierci. Niestety w drugim i trzecim tomie wpada pod kontrolę rebeliantów i od tej pory w zasadzie jest marionetką. Nie wiem czy taki był cel autorki, ale nasuwa się pytanie moralne, czy rewolucja nie jest po prostu zmianą rządu podczas gdy dla zwykłych ludzi nic się nie zmienia? Największą jednak wadą jest to, że zakończenie jest po prostu smutne, tragiczne, bezsensowne itd. itp. Przecież cała historia zaczyna się od tego, że Katniss zastępuje swoją siostrę, aby ratować jej życie, a tu historia kończy się jej śmiercią.

Podsumowanie

Historia na tyle mnie wciągnęła, że przesłuchałem całą trylogię. Na pewno nie jest to typowa książka młodzieżowa (YA dystopia). Zwykle młodzi bohaterowie rządzą, są sprytniejsi od starszych itd. Ta historia jest bardzo realna - to naprawdę mogło się wydarzyć. Niemniej dalej uważam, że najlepszy był pierwszy tom.

Kosogłos (audioteka.pl) 26,00 zł
Kosogłos (ebookpoint.pl) 26,00 zł 17,90 zł