środa, 7 stycznia 2015

Robert Galbraith - Jedwabnik (Maciej Stuhr)

Druga sprawa detektywa Cormorana Strike'a.

Treść

Tym razem Cormoran Strike i jego sekretarka Robin poszukują zaginionego pisarza Owena Quine'a. Ten w swojej ostatniej niewydanej jeszcze książce (pt. Bombyx mori - łacińska nazwa jedwabnika) sportretował wiele osób ze świata autorów i wydawców. Treść książki jest obrzydliwa i perwersyjna. Gdyby ją wydano zrujnowałaby niejedno życie. Poszukiwania pisarza dość szybko zmieniają się w szukanie jego mordercy...

Wady

W poprzedniej książce Wołanie kukułki było naprawdę dużo przekleństw. Tutaj jest ich zdecydowanie mniej, choć język dalej jest dość dosadny.

Świat pisarzy

Autorka już od jakiegoś czasu kręci się w świecie wydawców i pisarzy. Można by potraktować tę książkę jako swoistą karykaturę tego środowiska. Szczególnie zaginiony Owen Quine to karykatura pisarza, piszącego o innych pisarzach. Coś jak film Dorwać małego (Get Shorty), czyli film o środowisku filmowców.

Lektor

Cieszę się, że kolejną powieść o Cormoranie Strike'u czyta Maciej Stuhr. Mam nadzieję, że przeczyta także kolejne. Umiejętnie potrafi zmienić i dostosować głos do osoby. Np. świetnie oddaje kaszlenie agentki pisarza Elizabeth Tassel.

Serial

BBC zapowiedziało nakręcenie serialu na podstawie powieści o Cormoranie Strike'u. Zdjęcia mają się rozpocząć w 2015 roku.

Podsumowanie

Książkę warto przeczytać z dwu powodów. Po pierwsze jest to dobra powieść kryminalna. Po drugie postacie Cormorana i Robin są na tyle interesujące, że dla nich samych także warto sięgnąć po tę książkę. Trzecim powodem jest fakt, że czyta ją Maciej Stuhr. Czytający mają dwa powody, słuchający aż trzy ;-)

Jedwabnik (audioteka.pl) 34,90 zł 24,43 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza