środa, 28 stycznia 2015

Andrzej Pilipiuk - Wampir z… (Maciej Kowalik)


Andrzej Pilipiuk to chyba najszybciej piszący autor wszechczasów. Specjalizuje się w gatunku, który można by roboczo nazwać prawie-realizm. Tym razem zderzając sentyment za latami 80-tymi oraz zagadnienie wampiryzmu, odpowiada na ważne pytanie: Co robiły polskie wampiry u schyłku PRL. Wychodzi z tego klasyczny pilipiukowski miszmasz. Wampiry ganiają się z ubecją, robią zakupy na Różycu, a Gosia (też wampir) podkochuje się w Limahlu.
W obydwu książkach pojawiają się też ulubione postacie Pilipiuka - Jakub Wędrowycz ze swoim kumplem Semenem, Pan Samochodzik (poruszający się Wartburgiem o karoserii ratowanej domowymi sposobami) oraz naczelny polski archeolog Olszański. Jest też sporo smaczków dla miłośników popkultury - jak chociażby zwyrodniały Edward Cullen - nie dość że wegetarianin to jeszcze zakochany w łabędziu o imieniu Bella.
Pozycja jest charakterystyczna dla Pilipiuka (co nie nie wszystkich śmieszy) - dużo humoru, serie niekończących się gagów, postmodernistyczne mieszanie wszystkiego ze wszystkim. Aż dziwne, że żadna z jego książek nie została sfilmowana - była by to miła odmiana od tego co serwują nam polscy filmowcy (zwłaszcza ci zajmujący się komediami).
Duża przyjemnością było też słuchanie Macieja Kowalika jako lektora. To nazwisko zdobywa ostatnio coraz większe uznanie i popularność wśród słuchaczy audiobooków. I całkiem zasłużenie.

Wampir z M3
Fabryka Słów
czas trwania: 8 godzin 28 minut
Wampir z M3 (audioteka.pl) 29,90 zł

Wampir z MO
wydawnictwo supernova
czas trwania: 8 godzin 18 minut
Wampir z MO (audioteka.pl) 29,90 zł

autor recenzji: Krzysztof Chimkowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza