wtorek, 13 stycznia 2015

Andrzej Sapkowski - Wiedźmin (Ostatnie życzenie i Miecz Przeznaczenia)


W grudniu 1986 roku Fantastyka opublikowała pierwsze opowiadanie Wiedźmin. To opowiadanie rozrosło się i dziś saga o wiedźminie to dwa tomy opowiadań i sześć powieści. Niemalże od początku wiele osób miało zakusy żeby przenieść wiedźmiński świat poza literackie ramy stworzone przez Sapkowskiego. Gry fabularne i komputerowe, komiks, ekranizacje. Wszystkie te próby (z wyjątkiem serii gier komputerowych) nie odnosiły większych sukcesów. Zawsze na przeszkodzie stawała niesamowita plastyczność prozy Sapkowskiego. Każdy czytelnik ma własne wyobrażenia jak ten świat właściwie wygląda. Maciej Parowski (twórca scenariusza do komiksu Wiedźmin) parokrotnie wspominał, że problemem było nawet to jak Geralt właściwie wyglądał.
Twórcy słuchowiska Wiedźmin stanęli przed trudnym zadaniem - zmierzyć się z legendą. Rozwiązanie było dość proste. Bierzemy pełny tekst opowiadań (tomy Ostatnie życzenie i Miecz Przeznaczenia), wzbogacamy go całym repertuarem gry aktorskiej, efektów dźwiękowych, nieco muzyki i otrzymujemy świetne słuchowisko.
Kilka słów o lektorach. Ekscytujący się własnymi słowami Krzysztof Gosztyła świetnie wypada jako narrator. Natomiast oszczędny i chropawy Krzysztof Banaszyk stał się idealnym wiedźminem. Anna Dereszowska gra Yennefer, a Sławomir Pacek Jaskra.
Jednak prawdziwe perełki znajdziemy na drugim planie. Przykładem może być Marcin Troński, nie przepadam za nim jako aktorem, jednak jako lektor osiąga tutaj szczyty. Jego kreacja krasnoluda Vivaldiego jest po prostu mistrzowska. Jednocześnie w innych opowiadaniach jest kupcem Yurgą oraz cwaniaczkowatym gryzipiórkiem Przegrzybkiem. Za każdym razem tworząc zupełnie inną postać
Oczywiście można znaleźć kilka słabszych momentów: nie wszystkie efekty są idealnie dobrane. No i jak zawsze w takich wypadkach na pewno nie wszystkim mógł przypaść do gustu dobór lektorów. Zwłaszcza fani gier mogą mieć mieszane uczucia. Pomimo, że zarówno w grze jak i książce powtarza się wiele tych samych nazwisk - to ani jedna osoba nie gra tej samej roli. Jednak to nie rzutuje na całokształt.
Tytuł jest zdecydowanie do polecenia nie tylko dla fanów ale też dla osób, które z wiedźminem nie miały do czynienia.

Fonopolis, SuperNOVA, Agora
czyta: zespół lektorów
czas trwania: 25godz. 17min.
reżyseria: Jerzy Kukuła PR SA

autor recenzji: Krzysztof Chimkowski

Wiedźmin (audiobook.pl) 89.99 zł 71.99 zł