wtorek, 27 stycznia 2015

Krystyna Chiger, Daniel Paisner - Dziewczynka w zielonym sweterku (Małgorzata Gudejko-Masalska)

14 miesięcy we lwowskich kanałach

Treść

Autobiografia Krystyny Chiger, która jako 8-letnia dziewczynka spędziła wraz z rodzicami 14 miesięcy w kanałach Lwowa. Wraz z rodzicami uciekła tam z getta. Spotykają tam polskich kanalarzy, z których szczególnie jeden - Leopold Socha pomaga im przeżyć.

Dylematy moralne

Książka pokazuje z pozycji dziecka jakie dylematy musieli przeżywać dorośli. Np. sama decyzja o zejściu do kanałów i próbie życia tam. Albo powody, dla których kanalarze pomagali ukrywającym się Żydom.

Film

Agnieszka Holland nakręciła między innymi na podstawie tej autobiografii film pt. "W ciemności". Warto sięgnąć po źródła przed obejrzeniem.

Lektor

Małgorzata Gudejko-Masalska była aktorką i piosenkarką. Zginęła w wypadku samochodowym w 2012 roku. Jej miły głos świetnie nadaje się do opowiadania historii małej Krystyny. Szkoda, że nie zdążyła nagrać więcej audiobooków.

Podsumowanie

Najbardziej znany epizod tej historii to oczywiście 14 miesięcy w kanałach Lwowa. Ale autorka opowiada też jak wyglądało życie pod panowaniem ZSRR zanim przyszli Niemcy. Książka przypomina trochę zwierzenia Anne Frank, ale tutaj życie dopisało lepsze zakończenie.