piątek, 5 grudnia 2014

Koncert "Audioteka - Dobrze opowiedziane historie"

Koncert audiobooków

Treść

Z okazji 6 rocznicy powstania Audioteki nagrano audycję (wideo poniżej) pokazującą jak wygląda praca nad słuchowiskiem.
Fragmenty Gry o Tron George'a R. R. Martina i innych słuchowisk. Przeplatane audycją o audiobookach. Zdecydowanie można to nazwać koncertem, bo oprócz odgłosów jest także zespół muzyczny. Wideo daje wgląd w to jak wygląda praca nad takim słuchowiskiem. Np. na samym początku aktorzy muszą utrzymać powagę (powstrzymują się od śmiechu). To dowód na to, że ci aktorzy tutaj grają, czyli niezależnie od własnych emocji przekazują te opisane w czytanej książce. Podobało mi się zdanie: "Tworzymy film bez obrazków". Chodzi o to, że słuchając takiego słuchowiska niejako sami wyświetlamy sobie film w wyobraźni.

Muzyka i efekty dźwiękowe

Narrator opisał jak są tworzone efekty (np. nagrywanie ciszy w Tatrach czy autentyczne dźwięki miasta, nagrywane w stolicy Tajlandii – Bangkoku do słuchowiska Karaluchy). Świetna muzyka stanowi doskonały przerywnik i pomaga wczuć się w treść narracji. Ale opisano także przestrzenny dźwięk nagrany choćby w Blade Runnererze sprawia, że można się poczuć w centrum wydarzeń.

Humor

Naprawdę warto obejrzeć poniższe wideo choćby dla humoru lektorów. Na zdjęciu powyżej widać scenę z Karaluchów, kiedy to Harry Hole odwraca głowę (tak przeczytał lektor). Wcześniej Borys Szyc patrzył czy Magdalena Cielecka pokazała zęby i dziąsła (jak przeczytał lektor). Czytanie to ciężka praca, humor na pewno pomaga.

Fragmenty

Fragmenty audiobooków (Gra o Tron, Karaluchy, Blade Runner) pozwalają zapoznać się z treścią i zdecydować, czy warto je kupić. W przypadku słuchowisk jest to treść plus wartość dodana w formie "filmu bez obrazków". Polecam obejrzenie lub przesłuchanie.

Słuchowiska i aktorzy

Lektorzy: Magdalena Cielecka, Maria Seweryn, Robert Więckiewicz, Borys Szyc, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat, Krzysztof Banaszyk oraz Miłogost Reczek.
Słuchowiska: Gra o Tron, Blade Runner, Karaluchy, Ojciec Chrzestny

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza