wtorek, 9 grudnia 2014

Philip Pullman - Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury (Krystyna Czubówna)

Oryginalne baśnie braci Grimm

Treść

Autor najpierw wprowadza w świat braci Grimm przedstawiając ich biografie oraz ich najbardziej znane dzieło, czyli baśnie. Ciekawie wyjaśnia czym bajka różni się od współczesnych powieści. Oczywiście główna treść książki to same baśnie w interpretacji autora.

Roszpunka

Dobrym przykładem czego można się spodziewać po książce jest znana bajka o dziewczynie z długim warkoczem w wieży. Wielu pewnie się kojarzy z ostatnim filmem Disneya: Zaplątani (Tangled). Jednak dzisiejsze wersje tej bajki bardzo daleko odeszły od wersji spisanej przez braci Grimm. Spojler alert! Bajka zaczyna się od kobiety w ciąży, dla której mąż kradnie roszpunkę z ogrodu czarownicy. W jeszcze starszej wersji jest to pietruszka, którą uważano za środek poronny. Dlatego żądanie czarownicy, aby jej oddać dziecko musiało w tamtej wersji być łatwiejsze dla rodziców, niż w wersji z roszpunką. Potem więziona dziewczyna wpuszcza księcia do wieży i zachodzi z nim w ciążę. Czarownica dowiaduje się o tych spotkaniach dopiero, gdy dziewczyna prosi o nowe stroje, bo stare stają się za ciasne.
Bajka ta tak jak inne przechodziła wiele transformacji, ale można rozpoznać tutaj postać czarownicy lub kobiety zajmującej się leczeniem (także usuwaniem ciąży). Pierwotna wersja zawiera też opis skutków spotkań dziewczyny i księcia (ciąża).

Lektor

Krystyna Czubówna jest doskonałą lektorką i świetnie się wywiązała z tego zadania. Może jednak lepszy byłby jakiś starszy mężczyzna. Jakoś tak bajki kojarzą mi się z opowiadającym dziadkiem.

Podsumowanie

Bajki to klasyka literatury europejskiej. W zasadzie każdy wykształcony człowiek powinien je znać, podobnie jak i mity greckie. Wiele współczesnych filmów, książek itd. nawiązuje do tych klasycznych dzieł. Dodatkowo bajki te to świetne historie do opowiadania, a jak pokazał autor każdy może je samemu zinterpretować opowiadając.