poniedziałek, 22 grudnia 2014

Stanisław Lem - Cyberiada (Maciej Kowalik)

Cybernetyczne bajki

Treść

Cyberiada to cykl bajek o robotach (najstarsze opowiadania znalazły się właśnie w zbiorze Bajki robotów), o dwu konstruktorach Trurlu i Klapaucjuszu. Ci dwaj przyjaciele są jednocześnie największymi swoimi rywalami. Żyją w świecie robotów i sami są robotami, choć od czasu do czasu pojawia się tam "bladawiec" czyli człowiek. Książka ta zawiera siedem wypraw tych dwu konstruktorów oraz ich przygody.

Głębokie prawdy w formie bajek

Audiobooka tego może słuchać nawet dziecko i po prostu bawić się przygodami konstruktorów. Im więcej jednak wiedzy ma słuchacz tym zabawniejsze i bardziej wciągające okazują się historie. Np. humor obliczania prawdopodobieństwa pojawienia się smoka docenią matematycy. Historie te jednak nie są napisane tylko dla osób o ścisłych umysłach, bo Lem porusza też temat poezji w bajcie o Elektrybałcie Trurla, czy wręcz egzystencjalne przemyślenia o poszukiwaniu idealnego społeczeństwa. A wszystko to w formie bajek z ogromną dawką humoru.

Projekt Lemoteka

Na stronie Lemoteka można przeczytać o projekcie Audioteki aby nagrać 16 audiobooków. Dołączając do tego już istniejące dwa (Niezwyciężony oraz Powrót z gwiazd) daje nam 18 audiobooków na liście (Lemoteka - portfolio). Cyberiada to pierwszy audiobook nagrany w ramach projektu, a są także Dzienniki gwiazdowe (choć były obiecane dopiero na styczeń).

Lektor

Maciej Kowalik okazuje się być znakomitym lektorem (słyszałem go wcześniej jako jednego z lektorów czytających czasopismo Magię i Miecz). Trzeba wyraźnie powiedzieć, że słowotwórstwo Lema sprawia, że jest to chyba jedna z trudniejszych pozycji do przeczytania. Tym bardziej można pochwalić lektora, że nie tylko dał sobie radę z tym trudnym materiałem, ale też zrobił to po mistrzowsku.

Cyberiada (audioteka.pl) 34,90 zł