środa, 11 czerwca 2014

Neil Fiore - Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża

Tytuł

W oryginale książka jest zatytułowana: The Now Habit, czyli Nawyk Teraz. Strategiczne Program do Pokonania Prokrastynacji i Cieszenia się Wolnym od Winy Czasem Wolnym. Już z tego wynika, że książka nie ma nas zdyscyplinować abyśmy wykonali co tam mamy do zrobienia, ale uczy jak pokonać prokrastynację, czyli zwyczaj odkładania na później.

Lektor

Ja słucham książki po angielsku (nie ma jej niestety po polsku do słuchania). Ma to (to, że słucham w oryginale) tą dobrą stronę, że słucham samego autora, bo on jest lektorem. Jest to chyba idealne połączenie, bo przecież tylko autor tak naprawdę wie co chciał przekazać, a więc i jak to najlepiej przeczytać z właściwym akcentem na konkretne fragmenty. Innymi słowy, książki słucha się jak wykładu. Mam na myśli "dobrego wykładu".

Treść

Autor udowadnia, że prokratynacja (zwlekanie, odkładanie) nie jest problemem, ale symptomem problemu. W pierwszej części wymienia jakie problemy dają taki skutek. Później oczywiście przedstawia także jak zacząć w swoim życiu Nawyk Teraz (Now Habit).
Ciekawe streszczenie w formie drzewa wiedzy (mapy myśli) można zobaczyć w trzech filmach Damiana Redmera:

Praktyczność

Książka przedstawia sprawdzone sposoby, a autor ilustruje swoje wywody przykładami ludzi, którzy mieli problem z odkładaniem i jak przestawili swój sposób myślenia.
I jeszcze raz nawiążę do polskiego tytułu - książka pomaga zaprogramować swój sposób myślenia w taki sposób, aby odkładanie nie było już lekarstwem na stress. Nie chodzi tutaj o samodyscyplinę, a wręcz przeciwnie. Dyscyplina to przymus, a samodyscyplina to przymus wewnętrzny, czyli właśnie coś, co nam mówi, że "musimy", albo "powinniśmy", a nam się nie chce i odkładamy. Książka to lekarstwo na taki sposób myślenia i taką "autodyscyplinę". Dlatego jeszcze raz napiszę, że tytuł jest bardzo niefortunny.

Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża (audioteka.pl) 31,99 zł
The Now Habit (audible.co.uk) £11.54

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza