sobota, 14 czerwca 2014

Andrzej Zbych - Stawka większa niż życie (Stanisław Mikulski)

Klasyka literatury PRL.

Treść

Przygody agenta J-23, czyli Polaka Stanisława Kolickiego podszywającego się pod Niemca Hansa Klossa.

Autor

Autorami scenariusza byli Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, którzy używali pseudonimu Andrzej Zbych. Po obejrzeniu pierwszego filmu o Jamesie Bondzie (Doktor No z 1962) wymyślili postać Hansa Klossa i napisali scenariusz do serialu. Później powstała książka na nim oparta.

Krytyka

Serial i książkę krytykuje się za fałszowanie prawdy historycznej. W zasadzie opisywana jest tu historia alternatywna, w której Polacy i Rosjanie to bracia krwi zjednoczeni w walce z barbarzyńskim faszyzmem. Niemniej warto przypomnieć, że autorzy wzorowali się na Jamesie Bondzie czyli chcieli stworzyć dobrą rozrywkę, a nie film historyczny. A przyjęcie serialu (puste ulice podczas emisji) świadczy na jego korzyść.

Serial

Jak to zwykle bywa w serialach są lepsze i gorsze odcinki. Każdy z nich można w zasadzie słuchać oddzielnie, bo to oddzielne historie, choć warto to zrobić po kolei.

Lektor

Dla młodego pokolenia to pewnie wszystko jedno, ale dla tych, którzy oglądali serial wybór Stanisława Mikulskiego na lektora jest chyba jedynym słusznym.

Zakup

Audiobooka można kupić albo w całości, albo tomami (po 6, 7 części) lub pojedynczo. Oczywiście w całości taniej, ale ja kupiłem najpier pierwszą część (pierwszy odcinek) czyli Drugie narodziny. Potem gdy się przekonałem, kupiłem całość.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza