czwartek, 26 czerwca 2014

Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie (Krzysztof Kolberger)

Epopeja narodowa.

Treść

Książka zawiera kilka wątków. Tytułowa postać wplątuje się w różne perypetie miłosne, ale ważniejszy wydaje się wątek z przeszłości oraz wątki niepodległościowe.

Lektura

Za moich czasów była to lektura, czyli książka, którą należało przeczytać, a nawet nauczyć się długich fragmentów na pamięć (inwokacja, gra na rogu). A niestety człowiek nie lubi być zmuszany i swą niechęć przenosi na obiekt, do którego jest zmuszany. Tak więc z lekturą zapoznałem się dopiero jako dorosły człowiek tuż przed obejrzeniem ekranizacji. Wtedy też doceniłem piękno wiersza i bogate tło epopei.

Lektor / Lektorzy

Krzysztof Kolberger jest znany jako aktor i reżyser. Czyta poprawnie, choć jak dla mnie trochę za wolno i stosuje za dużo pauz. Zamiast się więc rozkoszować treścią denerwuję się, kiedy on wreszcie skończy to zdanie. Z czasem można się do tego przyzwyczaić.
Jednak wcale nie trzeba, bo mamy tutaj problem (lub możliwość) z wyborem lektora (lektorów). Jak już kiedyś pisałem: Trudny wybór - lektorzy, trudno jest wybrać najlepszą dla siebie wersję gdy istnieje wiele nagrań. Problem (lub możliwość) widać szczególnie wśród lektur. Już na stronie samej tylko audioteki można znaleźć pięciu różnych lektorów: Pan Tadeusz (audioteka.pl).
Moim zdaniem jednak najlepsza jest wersja, którą można za darmo słuchać ze strony polskiego radia: Znakomici aktorzy czytają "Pana Tadeusza" (polskieradio.pl). Każdą księgę tam czyta inny aktor, a ich interpretacje są naprawdę dobre.

Kawiarka

Dla smakoszy kawy (jak ja) i miłośników Pana Tadeusza fragment o tym szlachetnym trunku w filmiku po prawej.

Opinia

Pan Tadeusz należy do klasyki nie przez przypadek. To naprawdę ciekawa historia i w dodatku świetnie przedstawiona. Na pewno trzeba i warto przesłuchać, ale chyba lepiej ją można docenić dopiero jak się jest trochę starszym.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza