niedziela, 27 kwietnia 2014

Jostein Gaarder - Świat Zofii (Zbigniew Moskal i Tomasz Zaród)

Treść

Historia filozofii dla dzieci. 15-letnia Zofia dostaje list od tajemniczego nadawcy i tak się rozpoczyna kurs filozofii. Te dość trudne zagadnienia są przedstawione w sposób prosty (książka jest dla młodzieży) i urozmaicone tajemnicami, które rozwiązuje Zofia (na początku nie wie kim jest jej profesor, nie wiem kim jest Hilda itd.). Dodatkowym tajemniczym elementem w książce jest postać majora, który przesyła kartki z pozdrowieniami dla swojej córki przez Zofię. Te niezwykłe elementy nie tylko sprawiają, że książka nie jest po prostu nudnym wykładem - pomagają także zrozumieć pewne koncepcje filozoficzne.

Lektorzy

Zbigniew Moskal i Tomasz Zaród świetnie sprawdzają się jako lektorzy. Jeżeli dobrze się wsłuchałem to pan Zbigniew Moskal czyta większość (czyli historię Zofii), a Tomasz Zaród włącza się gdy przedstawiana jest historia Hildy. Książka to w dużym stopniu wykład nauczyciela filozofii – Alberto Knoxa. Tak więc wybór męskich lektorów ma sens. Z drugiej jednak strony spora część (może nawet połowa) to przemyślenia Zofii i Hildy tak więc może wybór lektorek byłby lepszy.

Wady

Tego audiobooka trzeba kupić w wersji pudełkowej. Ja sam kupiłem go parę lat temu i teraz szukałem wersji do ściągnięcia aby dodać link poniżej. Niestety nie ma! W dzisiejszych czasach to wielka wada. Tym bardziej, że podczas szukania wyskoczyło mi kilka linków do chomika i peb. Niestety wielu piratów ściąga nielegalne wersje nie z powodu chciwości, ale wygody i braku cierpliwości. Producenci powinni udostępnić tą audioksiążkę na którejś z dużych platform (audioteka, audeo czy publio).

Podsumowanie

Audiobook był wstępnie kupiony dla moich dzieci. Te jednak jakoś nigdy nie zdołały przez niego przebrnąć. Może spróbuję jeszcze raz. Sam przesłuchałem to pierwszy raz, traktując jako swego rodzaju wstęp do filozofii, dziedziny bardzo obszernej. Świat Zofii w stosunkowo krótkim czasie (22 godziny) przedstawia historię filozofii zachodniej i główne koncepcje filozoficzne. I chyba dlatego warto tego posłuchać, przedstawiono to historię filozofii i kultury zachodniej. Oprócz postaci typowo filozoficznych jak Platon i Sokrates przedstawiono postacie, które nie każdy by zaliczył do filozofów jak Darwin i Freud. Z drugiej strony książka nie jest propagandą, nie zachęca do żadnego kierunku filozoficznego, tylko je przedstawia. Za to wielokrotnie książka zachęca do myślenia krytycznego i zadawania pytań. Przy okazji jest też sporo o ONZ (autor chyba jest jego gorącym zwolennikiem). Podsumowując to podsumowanie: sporo się nauczyłem słuchając tej książki. Autor naprawdę sprytnie poprowadził fabułę, ale czy zaciekawi ona dzieci? Zrobię jeszcze jedno podejście i zachęcę moją dwójkę, bo choćby ze względów historycznych warto to poznać.

Świat Zofii (audiobook.pl)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza