czwartek, 7 sierpnia 2014

Marcin Ciszewski - www.1939.com.pl (Krzysztof Banaszyk)

Elitarna jednostka zamiast do Afganistanu przenosi się w czasie do roku 1939

Treść

Jerzy Grobicki, który w młodości walczył w klatce, dostaje od dowódcy nowe zadanie. Ma objąć dowództwo elitarnej jednostki, w której skład wejdzie także amerykański oddział testujący specjalny sprzęt. Dowódcą amerykanów okazuje się piękna kapitan Nancy. Podczas pierwszego testu piorun uderza i cały oddział zostaje przeniesiony do 1 września 1939 roku. Chociaż ich głównym problemem będzie powrót do naszych czasów nie mogą tylko patrzeć na to co się dzieje i przyłączają się do walki. Czyli robią to na co wszyscy czekali - trzeba dać łupnia Niemcom w 1939.

Autor

Marcin Ciszewski studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizował się w historii najnowszej, a jego konikiem jest druga wojna światowa, a szczególnie kampania wrześniowa. Już sama treść książki świadczy o tym, że zna się zarówno na broni jak i na budowie jednostek wojskowych (współczesnych i tych z II wojny światowej).

„Ku pokrzepieniu serc”

Sienkiewicz z tego powodu napisał trylogię. Tak można też chyba określić dzieło Marcina Ciszewskiego. Książka przypomina jak odważnie walczył polski żołnierz w 1939 roku i jak wiele dałoby się zrobić gdyby miał lepszą broń.
Książka ma spore walory edukacyjne. Autor ustami bohaterów (szczególnie kaprala Galasia) przedstawia przebieg kampanii wrześniowej. Na pewno warto ją dać do przesłuchania młodym, aby ich zainteresować tematem.

Lektor

Krzysztof Banaszyk czytał wiele książek Marcina Ciszewskiego. Świetnie się do tego nadaje.
Jego kariera aktorska nie była może długa, ale liczba filmów do których udzielał głosu w dubbingu robi wrażenie. A to chyba najlepsza praktyka, aby być dobrym lektorem, czyli umieć grać samym głosem.

Podsumowanie

To chyba przede wszystkim książka dla mężczyzn, ale przecież Trylogię Sienkiewicza kobiety też czytały - mogę się więc mylić. W każdym razie może ona pokrzepić serce każdego Polaka, a przy tym do dobra powieść sensacyjna. Ma także sporą wartość edukacyjną. Zdecydowanie polecam.

www.1939.com.pl (audioteka.pl) 24,00 zł