piątek, 15 sierpnia 2014

Katarzyna Błeszyńska - Miłosne konstelacje (Maria Seweryn, Marcin Popczyński)

Romans w świecie prawników

Treść

Maria, główna bohaterka, zaplanowała wszystko. Żyje szczęśliwa ze swoim mężem, ma wysoką pozycję w pracy i duże szanse zostania wspólnikiem. Jedyne czego jej brakuje to dziecko. Lekarz proponuje, aby spróbowała odszukać, co ją blokuje. Wraca więc myślami do przeszłości, kiedy 10 lat temu poznała Mariusza. I tu zaczyna się właściwa historia, którą poznajemy z dwu punktów widzenia Marii i Mariusza.

Środowisko studentów i prawników

Tło w którym dzieje się akcja powieści nie jest oczywiście najważniejsze, ale wydaje mi się doskonale scharakteryzowane. Autorka porusza różne problemy środowiska studentów prawa ("dopalacze"), a później także prawników (materializm) oraz ogólnospołeczne jak np. traktowanie gejów. W zasadzie głównym pytaniem bohaterki od samego początku jest pytanie o cel życia. Czy są nim dobra materialne, czy coś innego? Czy człowiek powinien kierować się rozsądkiem czy uczuciami? Pani Błeszczyńska nie ocenia tylko opisuje, tak więc czytając człowiek sam zaczyna sobie zadawać pytania. Dzięki temu jest to naprawdę głęboka książka.

Lektorzy i muzyka

Maria Seweryn wciela się w postać Marii, a Marcin Popczyński - Mariusza. Oboje są doskonałymi lektorami i świetnie zagrali swoje role. Był to świetny pomysł, aby książkę napisaną w ten sposób przeczytały dwie osoby.
Jest to prawie słuchowisko. W tle pojawiają się piosenki np. płynące z radia. Doskonały uzupełnieniem jest płyta: Soundtrack - Miłosne Konstelacje. W audiotece można kupić piosenkę inspirowaną audiobookiem: Kasia Kowalska - Ikar.

Autorka

Napisała także inną książkę wydaną w formie audiobooka: Ciepła głód. Oprócz pisania jest specjalistką w zakresie prawa autorskiego i prasowego. Pracowała również w show biznesie (pisanie piosenek i śpiewanie).

Podsumowanie

Przede wszystkim to nie jest typowy romans. Zakończenie jest zaskakujące, a książka porusza wiele tematów pobocznych. Gorąco polecam!

Milosne konstelacje (audioteka.pl) 27,00 zł