czwartek, 14 sierpnia 2014

Katarzyna Droga - Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca (Katarzyna Droga)

Powieść

Treść

Książka bardzo poetyczna o świecie, który przeminął, a który autorka odnalazła w "Wilusiu" na fotografiach w sepii. "Wiluś" to rodzinna zdobiona szafka z czasów cesarza Wilhelma.
Jest to historia jej rodziny w XX wieku. Autorka opisuje dzieje i dylematy ludzi z przeszłości bazując na zapiskach swojej matki Janki urodzonej w 1923. Dorastała ona w okresie międzywojennym, przeżyła II wojnę światową, a później komunizm.

Autorka

Katarzyna Droga pochodzi z Podlasia, gdzie ona i jej rodzina mieszkali nad Narwią. Pracowała jako nauczycielka polskiego, dziennikarz oraz redaktor, a teraz została także autorką.

Lektor

Katarzyna Droga sama czyta swoją książkę. Nie jest wprawdzie zawodowym lektorem, ale czyta poprawnie (patrz Wady). Książka zawiera duży ładunek emocjonalny, a to, że historię tą czyta sama autorka sprawia, że jest on jeszcze silniejszy. Podczas słuchania można się poczuć jakby się słuchało historii własnej rodziny opowiadanej przez matkę lub babcię.

Wady

Pani Droga wymawia (jak wiele starszych osób oraz słabo znających angielski) słowo weekend (łikend) twardo: "łykend". Troszkę mnie to irytowało na początku. Ale jest to po prostu tendencja spolszczania tego słowa, bo obca dla nas zgłoska "łi" jest zastępowa przez swojską "ły". To tak jak nie mówimy: "kompjuter", tylko "komputer". Ciekawe czy taka forma (łykend) się kiedyś przyjmie? Dodatkowo nadaje to pewnego osobistego charakteru książce i opowiadaniu. Sam do dziś pamiętam powiedzenia mojej nie żyjącej już babci. Ostatecznie więc nie traktowałem tego jak wady.

Podsumowanie

Książka bardzo przypomina Noce i dnie, czy Nad Niemnem (tutaj tą rolę pełni Narew). Jest to historia nie tylko ludzi, ale także czasów, w których przyszło mi żyć. Nie jest to przy tym nudny pamiętnik. Życie wtedy obfitowało w wydarzenia, tak, że momentami trudno uwierzyć, że to fakty. Dodatkowo autorka znakomicie wywiązała się z roli opowiadającego, o czym każdy może się przekonać.

Editio

Audiobooka dostałem do recenzji dzięki uprzejmości Ebookpoint.pl. Wydany został przez Editio należące do Grupy Helion. Editio zajmuje się właśnie wydawaniem szeroko rozumianych książek literackich.

Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca (ebookpoint.pl) 31,99 zł
Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca (audioteka.pl) 31,99 zł