środa, 17 września 2014

Lisa Gardner - Dziecięce koszmary (Marta Grzywacz)

Brutalna zbrodnia i detektyw D. D. Warren

Treść

Książka składa się z trzech pozornie niezwiązanych wątków. Pierwszy to morderstwo 4 członków rodziny przez ojca, który po samobójstwie leży w śpiączce. Detektyw D. D. Warren odkrywa, że początkowe ustalenia niekoniecznie są prawdziwe. Drugi wątek opowiada o Danielle - pielęgniarce oddziału dla dzieci po przejściach. Trzeci to historia Victorii, która samotnie stara się wychować syna, który w każdej chwili może stać się niebezpieczny dla niej lub kogoś innego. Wątki te łączą dzieci, które mają różnego rodzaju urazy i/lub choroby psychiczne.

D. D. Warren

  1. Samotna (Alone)
  2. W ukryciu (Hide)
  3. Sąsiad (The Neighbor)
  4. Dziecięce koszmary (Live to Tell)
  5. Kochać mocniej (Love You More)
  6. Złap mnie (Catch Me)
  7. Fear Nothing

Dylematy moralne

Poza wątkami kryminalnymi i miłosnymi książka porusza szereg dylematów moralnych. Głównym jest pytanie, czy dziecko niebezpieczne dla otoczenia należy starać się wychowywać samemu czy oddać je do wyspecjalizowanej placówki. Victoria postanowiła pomóc swojemu niebezpiecznemu synowi. Jej mąż odszedł od niej z tego powodu i zabrał ze sobą córkę. Kto postąpił słusznie?

Lektora

Mam porównanie, bo książkę słuchałem najpierw po angielsku czytaną przez trzy lektorki. Książka jest podzielona na trzy opowieści i w angielskiej wersji czytały aż trzy lektorki, każda inną bohaterkę (D. D. Warren, Danielle i Victoria). Marta Grzywacz miała trudniejsze zadanie i musiała sama oddać uczucia wszystkich trzech pań. Świetnie wywiązała się z tego zadania. Choć muszę powiedzieć, że udział trzech lektorek sprawił, że słuchając łączyło się jeden głos z jedną historią. Ale to sprawa gustu.

Dziecięce koszmary (publio.pl) 27,50 zł
Dziecięce koszmary (audioteka.pl) 27,50 zł
Dziecięce koszmary (virtualo.pl) 27,50 zł 21,99

Live to Tell (audible.co.uk) £20.80