czwartek, 18 września 2014

Andrzej Sapkowski - Granica mozliwości

Opowiadanie o Wiedźminie ze zbioru Miecz Przeznaczenia

Treść

Geralt wynajmuje się do zabicia bazyliszka. Gdy długo nie wychodzi, wieśniacy myślą, że nie żyje i próbują dobrać się do jego dobytku. Przeszkadza im w tym rycerz Borch Trzy Kawki i towarzyszące mu dwie Zerrikanki. Tak zaczyna się ich znajomość i wspólnie wyruszają, a czeka na nich nie byle jaka przygoda - smok.

Szewczyk Dratewka

Andrzej Sapkowski bawił się w tym zbiorze legendami i stereotypami. Mamy tutaj przeróbkę bajki o szewczyku Dratewce. Zamiast stereotypowo postacie z tego opowiadania zachowują się bardzo po ludzku, co oznacza, że pokazują często te nie najlepsze swoje cechy. Chciałoby się wręcz powiedzieć, że autor opisał jak naprawdę wyglądało spotkanie szewczyka i smoka.

Aktorzy

Narrator - Krzysztof Gosztyła
Wiedźmin - Krzysztof Banaszyk
Borch - Tomasz Marzecki
Yennefer - Anna Dereszowska
Jaskier - Sławomir Pacek
Już sama powyższa lista mówi o jakości tego słuchowiska. Głos Krzysztofa Gosztyły pasuje idealnie do tych opowiadań. Pozostali aktorzy też są świetnie dobrani.

Podsumowanie

Andrzej Sapkowski napisał naprawdę dobre opowiadanie, a zespół aktorów spisał się na medal. Jedyny problem to fakt, że nigdzie nie można już kupić tego słuchowiska. Ja kupiłem na stronie Audioteki, ale tam już tego nie ma. Nawet na stronie producenta nie można kupić - produkt niedostępny. A wielka szkoda. Całość to dwa zbiory opowiadań, każdy po 6, czyli razem 12 opowiadań o wiedźminie Geralcie. Niestety takie zachowanie ze strony producenta to dla wielu zachęta do poszukania pirackiej wersji.