wtorek, 9 września 2014

Tomasz Sekielski - Sejf (Tomasz Sekielski)

Thriller political fiction

Treść

Autor zaczyna od opisania tytułowego "sejfu", czyli pomieszczenia przeznaczonego do zbierania najtajniejszych informacji. Później śledzimy losy dziennikarza, który przy pomocy policjanta przed emeryturą próbuje rozwiązać tajemniczą serię morderstw.
Pobocznym wątkiem jest opis środowiska dziennikarzy. Główny bohater - Artur Solski, który tak jak autor jest dziennikarzem śledczym krytykuje świat dziennikarski schodzący na psy (czyli do poziomu tabloidów).

Postacie

Artur Solski - dziennikarz śledczy DTV
Waldemar Darski - młodszy inspektor przed emeryturą

Autor

Urodził się i zaczynał karierę dziennikarską w Bydgoszczy (także moim rodzinnym mieście). Pracował jako reporter, dziennikarz śledczy, dokumentalista, sprawozdawca parlamentarny oraz tworzył wiele programów telewizyjnych i radiowych. Relacjonował między innymi wojnę w Kosowie oraz zatonięcie Kurska.
Główny bohater Sejfu - Artu Solski wydaje się być alter ego samego autora.

Lektor

Zwykle autor czytający swoją książkę to amator, który wprawdzie lepiej rozumie "co autor miał na myśli", ale czyta trochę gorzej od zawodowców. Tutaj autor/lektor to zawodowiec i gdyby chciał kiedyś rzucić zawód dziennikarza, to wróżę mu wspaniałą karierę lektora.
Czyta jasno i wyraźnie, potrafi oddawać emocje i akcenty (np. wschodni).

Podsumowanie

Warto przypomnieć, że Sejf to debiut literacki autora. Książka napisana ze znawstwem realiów politycznych i dziennikarskich oraz służb specjalnych. Historia ciekawa i aż prosi się, aby ją sfilmować. Sejf to doskonały thriller political fiction w polskiej scenerii.

Sejf (audioteka.pl) 34,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz