poniedziałek, 22 września 2014

Michał Cholewa - Punkt cięcia (Maciej Więckowski)

Wojny przyszłości

Gatunek

Przede wszystkim mam trudność z zakwalifikowaniem tej książki. Jest to historia wojny w przyszłości. Historia opisana zarówno z punktu widzenia dowodzących jak i zwykłych żołnierzy na pierwszej linii. Z jednej więc strony można by ją zaliczyć do science fiction. Z drugiej jednak strony, książka ta została wydana w serii WarBook. Serii, która zajmuje się historią alternatywną. I jest to powieść tego typu. Mamy tutaj nasz świat, podzielony na trzy części, które ze sobą walczą. Tak więc jest to zarówno historia alternatywna, ale także science fiction (militarne science fiction).

Treść

Trwa kosmiczna wojna między siłami zbrojnymi Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Imperium Chińskiego. Wśród żołnierzy Unii jest Polak Marcin "Wierzba" Wierzbowski, który jest jednym z głównych bohaterów.
Oddział porucznik Cartwright z Unii Europejskiej (w którym jest "Wierzba") toczy partyzanckie boje z Amerykanami. Po zetknięciu się z zakazaną SI (sztuczną inteligencją) oddział zostaje ewakuowany, a później bierze udział w ryzykownej akcji na terenie Imperium Chińskiego.
I właśnie ten plan pułkownika Brisbane’a jest głównym wątkiem audiobooka. Widzimy tą rozgrywkę wojenną podobną do gry w Go zarówno z punktu widzenia rozgrywających jaki i pionków na planszy.

Lektor

Maciej Więckowski jest młodym aktorem. Nie nagrał zbyt wiele audiobooków, ale pracował przy wielu dubbingach, a więc nie można go zaliczyć do lektorów amatorów. Czyta bardzo dobrze. Świetnie oddaje napięcie i przemyślenia bohaterów. Słuchając kojarzyłem sobie jego głos z postacią Wierzbowskiego.

Podsumowanie

Rewelacyjne militarne science fiction. Świetnie zbudowany świat. Realistyczne postacie. Częste zwroty akcji i duża dynamika. I w dodatku świetnie przeczytane. Szkoda tylko, że pozostałe książki Michała Cholewy nie zostały nagrane (seria zawiera już 3 książki).

Punkt cięcia (audioteka.pl) 34,90 zł 24,40 zł