środa, 24 września 2014

Jan Blecharz, Małgorzata Siekańska - Mój sport, moja radość. 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport (Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn)

Poradnik treningu dla dzieci

Treść

Audiobook zawiera 10 zasad treningu. Chodzi np. o czerpanie radości, nie zrażanie się porażkami. Wszystkie zasady są ilustrowane historiami różnych znanych polskich sportowców.
Na sam koniec trener, Francuz Stephane Antiga przypomina wszystkie 10 zasad po polsku i francusku. Później jest też trochę o diecie i o tym jak słuchać tej książki.

Lektorzy

Nasi mistrzowie są amatorami (jako lektorzy, bo przecież nie w siatkówce), ale tutaj działa przede wszystkim przykład. Reprezentacja Polski osiągnęła sukces i ich słowa o tym jak przezwyciężyć porażki i nie zrażać się na drodze do zwycięstwa mają większą siłę niż gdyby to czytał doświadczony lektor. Słuchając naszych siatkarzy przeniosłem się do czasów swojej młodości, kiedy to trener nas zbierał po treningu i opowiadał nam swoje sportowe dzieje. Chłonęliśmy jego każde słowo, bo to był mistrz. Podobnie jest z tym audiobookiem.
Lektorzy: Michał Winiarski, Bartosz Kurek, Marcin Możdżonek, Karol Kłos, Krzysztof Ignaczak, Dawid Konarski, Andrzej Wrona, Piotr Nowakowski, Michal Kubiak, Paweł Zatorski, Stephane Antiga oraz Laura Breszka.

Polska - Brazylia 3:1

Ciekawą ilustracją do zasad podanych w audiobooku jest mecz z Brazylią. Po pierwszym secie mogło się wydawać, że Brazylijczycy są troszkę lepsi. Polacy się jednak nie poddali i wygrali kolejne 3 sety. Choćby to pokazuje, że sami stosują drugą zasadę, bo przegrana zaczyna się w umyśle.

Młodzi sportowcy

Wydaje mi się, że większość młodych sportowców ma ogromny zapał, ale może dość szybko się zniechęcić. Szczególnie własne błędy potrafią zdołować nawet dorosłych. Podane tutaj historie uczą, że mistrzowie nie zawsze odnosili sukces, a zwycięstwo odnieśli, bo się nie poddali.

Zasady

  1. Czerpię przyjemność z trenowania i udziału w zawodach
  2. Umysł tak jak mięśnie potrzebuje gimnastyki
  3. Warto się starać, choć czasem na efekty trzeba poczekać
  4. Każdego dnia mogę zrobić coś co przybliża mnie do celu
  5. Wiem w czym jestem dobry i co potrafię oraz w czym mogę osiągnąć więcej
  6. Mogę się czasem pomylić
  7. Mam wpływ na to jak wygląda mój dzień
  8. Sport to również umiejętność przegrywania
  9. Szanuję moich sportowych konkurentów i doceniam ich umiejętności
  10. Każdy start jest okazją do tego, by dowiedzieć się czegoś o sobie

Jak słuchać

Wydaje mi się, że najlepszą metodą słuchania byłoby słuchanie tego wraz z dzieckiem np. podczas podwożenia go na trening. Chyba najlepiej byłoby też słuchać tylko po jednej zasadzie na raz i potem porozmawiać z dzieckiem na ten temat (podobnie uważają autorzy). Później warto przesłuchać je jeszcze raz, szczególnie gdyby młodemu sportowcowi coś nie wyszło.
Audiobook nadaje się też świetnie jako zachęta. Wielu młodych nigdy nie zaczyna bo boi się klęski i ośmieszenia. Te dziesięć zasad, oraz ilustrujące je historie, a także (może nawet przede wszystkim) lektorzy na pewno pomogą nabrać chęci oraz uodpornią na zniechęcenia przy porażkach.