środa, 29 października 2014

Marcin Ciszewski - Krüger. Tom 1 - Szakal (Jarosław Łukomski)

Pierwszy tom powieści historycznej Marcina Ciszewskiego

Treść

Tytułowego Krügera poznajemy na samym początku, gdy wraz z Mentorem i Cyganem napadają na bank w Warszawie. Jego tropem rusza nie tylko policja ale także tajemniczy Iwan Piotrowicz Kolcow.

Tło

Akcja zaczyna się 30 października 1918, czyli w momencie, gdy zaczyna się odradzać Polska. Początkowo toczy się w Warszawie, aby dość szybko przenieść się do Lwowa, gdzie dwa dni później (1 listopada) wybucha pomiędzy Polakami i Ukraińcami bitwa o Lwów. I właśnie to tło przypomina mi styl Sienkiewicza. Mamy tu więc fikcyjne postacie przeżywające prawdziwe wydarzenia jak np. konflikt o Lwów. Henrykowi Sienkiewiczowi zarzucano wiele przekłamań historycznych, nie grozi to na szczęście Marcinowi Ciszewskiemu, który z wykształcenia jest historykiem, a jego specjalnością jest historia najnowsza.

Bohater czy antybohater

Willhelm Krüger jest jedną z postaci pierwszoplanowych, a tytuł cyklu wskazuje, że to on ma być głównym bohaterem cyklu. Czy jest to więc bohater czy antybohater? Znów nasuwają mi się podobieństwa do Trylogii Sienkiewicza. Krüger to taki Kmicic, zaczynający jako antybohater, ale powodowany uczuciem i patriotyzmem zmienia się w bohatera. Oczywiście zgaduję tutaj, bo nie znam treści kolejnych tomów, ale przecież za dwa lata (1920) będzie bitwa warszawska... już nie mogę się doczekać kolejnych tomów.

Lektor

Jak dobrze, że tego audiobooka czyta Jarosław Łukomski, zawodowy lektor. Dziś można posłuchać książek czytanych przez aktorów, amatorów itp. Jednak słuchanie zawodowego lektora (jednego z najbardziej znanych w Polsce) to prawdziwa przyjemność. Poniżej wywiad z autorem, jego konsultantem oraz lektorem Jarosławem Łukomskim.

Podsumowanie

Podobnie jak u Sienkiewicza czytając wymyślone historie człowiek uczy się Historii i robi to z wielką przyjemnością. Naprawdę warto posłuchać tej nowej powieści.

Krüger. Tom 1 - Szakal (audioteka.pl) 34,90 zł 16,00 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza