poniedziałek, 2 marca 2015

Viva - 18 wywiadów (Laura Breszka, Krzysztof Banaszyk)

18 wywiadów magazynu Viva

Treść

Z okazji 18 rocznicy powstania magazynu Viva zostało wydanych w formie audio 18 ekskluzywnych wywiadów:
 1. Jeremi Przybora
 2. Krzysztof Krawczyk
 3. Magdalena Zawadzka
 4. Tomasz Stańko
 5. Magda Gessler
 6. Agata Młynarska
 7. Jolanta Kwaśniewska
 8. Jerzy Gruza
 9. Jerzy Stuhr
 10. Urszula Dudziak
 11. Zbigniew Zamachowski
 12. Borys Szyc
 13. Jan Jakub Kolski
 14. Anna Przybylska
 15. Szymon Szurmiej
 16. Sławomir Mrożek
 17. Joanna Bator
 18. Magda Umer
Wywiady prowadzili: Katarzyna Przybyszewska, Krystyna Pytlakowska, Piotr Najsztub, Sylwia Borowska, Marcin Kydryński, Elżbieta Pawełek, Roman Praszyński, Aleksandra Kwaśniewska oraz Liliana Śnieg-Czaplewska.

Sztuka wywiadu

Prowadzenie wywiadu nie jest łatwą sztuką. Gwiazdy często narzekają, że wciąż są pytane o te same rzeczy. Jak więc przeprowadzić taką rozmowę, aby pytany poczuł się swobodnie i chętnie udzielał odpowiedzi oraz aby rozmowa była ciekawa dla czytelników (bądź słuchaczy)? Nie mają z tym problemu "wywiadowcy" z Vivy. Np. pierwsza rozmowa z Jeremim Przyborą mogła się po prostu potoczyć w stylu jak to było przy zakładaniu Kabaretu Starszych Panów. Prowadzący (Marcin Kydryński) pokierował jednak tą rozmowę zupełnie inaczej - razem z Jeremim Przyborą rozmawiali o popularyzacji chamstwa i roli kabaretu w walce z nim. Drugi wywiad też był dla mnie zaskoczeniem - zamiast historii głównie scenowych usłyszałem filozoficzno-religijne przemyślenia człowieka po przejściach. W innych wywiadach podobnie - prowadzący potrafili zachęcić pytanych do pokazania ich innej, nieznanej strony. Rozmowy były ciekawe i zaskakujące.

Lektorzy

Lektorami są Laura Breszka oraz Krzysztof Banaszyk. Nie są to nagrane wywiady, ale wywiady odczytane przez tych dwoje lektorów. Np. w pierwszym wywiadzie Krzysztof Banaszyk odczytuje zarówno prowadzącego Marcina Kydryńskiego jak i pytanego Jeremiego Przyborę. W drugim wywiadzie Laura Breszka czyta pytania prowadzącej wywiad Krystyny Pytlakowskiej, a Krzysztof Banaszyk piosenkarza Krzysztofa Krawczyka. W trzecim Laura Breszka czyta pytania Krystyny Pytlakowskiej oraz odpowiedzi Magdaleny Zawadzkiej. W dziewiątym rozmawiała Liliana Śnieg-Czaplewska (Laura Breszka) z Jerzym Stuhrem (Krzysztofem Banaszykiem).
Czy to źle? Pewnie fajnie byłoby posłuchać prawdziwych głosów, ale należy pamiętać, że wywiady były przeprowadzane dla czasopisma Viva i ukazały się w ciągu tych 18 lat na jego łamach, a lektorzy na ile to było możliwe dobrze wywiązali się ze swego zadania.

Podsumowanie

Jest to na pewno gratka dla czytających magazyn Viva, a szczególnie dla tych z ich grona, którzy także lubią słuchać audiobooków. Na pewno warto posłuchać tym bardziej, że pierwsze 3 wywiady można pobrać za darmo i wtedy zdecydować o zakupie całości. Ale cena też nie jest wygórowana - 18 wywiadów za 20 zł to prawie tak jakby jeden wywiad był za złotówkę.

18 wywiadów (audioteka.pl) 19,90zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz