środa, 4 marca 2015

Bill Browder - Czerwony alert (Robert Jarociński)

Zachodni finansista kontra rosyjski system

Treść

Biografia znanego finansisty i wroga Putina. Akcja rozpoczyna się w 2006, kiedy to Bill Browder został wydalony z Rosji. Dalej autor cofa się i opowiada historię swojej rodziny, zaczynając od dziadka, który przewodził amerykańskiej partii komunistycznej i nawet kandydował na prezydenta. Potem pisze o ojcu, który jest znanym matematykiem. Najwięcej oczywiście o sobie, swoim dzieciństwie, dorastaniu i wyborze kariery. Dość szybko zainteresował się wschodnim rynkiem, który po upadku komunizmu stał się dostępny dla zachodnich inwestorów.

Wątki polskie

Jednym z pierwszych projektów zawodowych Browdera była pomoc w prywatyzacji fabryki Autosana. Nasz bohater leci do Polski Lotem i jego oczami widzimy odradzającą się Polskę. To właśnie tutaj zauważył wielkie możliwości inwestowania na giełdzie. Na tej polskiej zarobił dziesięciokrotnie i dowiódł, że warto inwestować na wschodzie. Tą wiedzę wykorzystał później w Rosji. Ciekawy jest jednak jego punkt widzenia i możliwość oglądania tamtej Polski oczami finansisty. Często się słyszało o wyprzedaży naszego majątku za bezcen. Tutaj pokazano jak to wyglądało z drugiej strony.

Sensacyjna akcja

Choć książka mówi o obracaniu pieniędzmi akcja jest naprawdę sensacyjna. Często czas płynie, a trzeba podjąć jakąś decyzję, albo czeka się na wynik innej podjętej przez bohatera akcji i napięcie rośnie. Szczególnie, że główna fabuła mówi o Rosji, gdzie można było zarobić bardzo dużo, ale niekoniecznie było to bezpieczne. Książka wciągnęła mnie totalnie, tym bardziej, że nie jest to wymyślona historia.

Podsumowanie

Dlaczego warto posłuchać? To ciekawa biografia, akcja w wielu momentach jest naprawdę sensacyjna i obfituje w wiele zaskakujących zwrotów akcji. Jest też sporo wątków polskich. Historię opowiada Robert Jarociński, który świetnie oddaje uczucia głównego bohatera.
Gorąco polecam, to najlepsza książka, którą ostatnio słuchałem!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza