piątek, 11 lipca 2014

Arkady Fiedler - Orinoko (Roch Siemianowski)

Drugi tom przygód Białego Jaguara.

Treść

Dalsze przygody Białego Jaguara. Pierwszy tom to: Wyspa Robinsona. John Bober wraz z towarzyszącymi mu Indianami oraz Murzynami (można jeszcze używać tego słowa?) przybywa do wioski indiańskiej. Niestety nie będzie to spokojny odpoczynek, bo niebezpieczeństwo czyha ze strony wrogich przywódców wioski, zwierząt z dżungli, zabobonnych wierzeń ludności oraz Hiszpanów, którzy uważają te ziemie za swoje.

Lektor

Roch Siemianowski pokazuje swój kunszt. Sposób czytania tego tekstu brzmiącego ze staropolska (słówka typu: "tudzież", "a" jako spójnik "i", "lubo" jako przymiotnik "bardzo") brzmi nie jak tekst czytany, ale jak słuchanie opowieści. A ten lektor idealnie się do tego nadaje.

Podsumowanie

Ciekawa opowieść dodatkowo do której wróciłem z przyjemnością po latach. Przesłuchał ją także mój syn. Tak więc mogę powiedzieć, że wcale się nie zestarzała i dalej warto posłuchać i może także się zastanowić jak mogła się potoczyć historia Indian. Wadą wielu książek o Indianach jest albo rasizm (uważanie ich za gorszych, co widać nawet u Karola Maya) albo idealizowanie. Tutaj Indianie są przedstawieni jako zwykli ludzie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza