niedziela, 22 lutego 2015

Suzanne Collins - Igrzyska śmierci (Anna Dereszowska)

Pierwszy tom o Igrzyskach Śmierci (Hunger Games)

Treść

Szesnastoletnia Katniss Everdeen żyje w totalitarnym państwie Panem. Po śmierci ojca i załamaniu matki musi przejąć rolę żywiciela rodziny, a w tym świecie jest to walka o przetrwanie. Dodatkowo zbliżają się tytułowe Igrzyska Śmierci (Hunger Games), kiedy również młodsza siostra Katniss ma wziąć udział w losowaniu - przegrany musi walczyć na śmierć i życie przeciwko wylosowanym z innych dystryktów.
  1. Igrzyska śmierci
  2. W pierścieniu ognia
  3. Kosogłos

Wątek miłosny

Powodzenie książka zawdzięcza głownie wątkowi miłosnemu. Autorce udało się stworzyć trójkąt, który dodatkowo komplikuje trudne życie głównej bohaterki.

Lektor

Anna Dereszowska to aktorka zarówno filmowa jak i teatralna, a także wokalistka. Pracowała również przy dubbingu oraz czytała wiele audiobooków (między innymi serię Zmierzch oraz Ciepła głód). Jako lektorka specjalizuje się w kobiecych historiach i jest w tym dobra.

Adaptacja filmowa

Jedna dobra rzecz w filmie to rola Jennifer Lawrence i efekty specjalne. Niestety fabuła książki, dylematy miłosne itd. dzieją się głównie w głowie Katniss i trudno było je pokazać na dużym ekranie. Wątkowi miłosnemu na pewno też nie pomogło wybranie brzydkiego aktora do roli Peeta.

Podsumowanie

Mimo, że to książka dla młodzieży reklamowana jako "Lepsza niż Zmierzch" jest napisana bardzo realnie. Tytułowy głód (angielsku tytuł Gry Głodowe) jest odczuwalny wszędzie poza stolicą - Kapitolem. Z kolei wątki miłosne to nie miłość od pierwszego wejrzenia, ale powoli rozwijające się uczucia. Ta książka jest na pewno lepsza niż Zmierzch.

Igrzyska śmierci (ebookpoint.pl) 26,00 zł 17,90 zł
Igrzyska śmierci (audioteka.pl) 26,00 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza