środa, 4 lutego 2015

Marcin Ciszewski - Porucznik Jamróz (słuchowisko)

Kontynuacja www.1944.waw.pl

Treść

Porucznik Jamróz przejmuje dowodzenie, a książka pod tym tytułem kontynuuje opis dalszych losów Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego walczącego w powstaniu warszawskim.

Dwa główne wątki serii www

Autor początkowo pisał głównie o dowódcy batalionu podpułkowniku Jerzym Grobickim. Później rozszerzył serię o losy majora Janusza Wojtyńskiego. Dzięki takiemu zabiegowi mógł pokazać losy żołnierzy, którzy uciekli na zachód (Grobicki i inni) oraz tych, którzy zostali w kraju aby walczyć w podziemiu (Wojtyński, Jamróz i inni). Obie te historie na powrót się splatają podczas powstania warszawskiego (www.1944.waw.pl). Porucznik Jamróz jest kontynuacją opowieści o powstaniu oraz wątku o tych, którzy postanowili zostać i walczyć.

Wady

Słuchowisko jest zdecydowanie zbyt krótkie, choć cena 20 zł za tak dobre nagranie nie wydaje się zawyżona. Tak dobrze się słucha, że koniec przychodzi zbyt szybko. Ciekawe byłoby nagranie całej serii www w takiej formie.
Niestety nie da się tego (jak zwykle słuchowiska) słuchać na siłowni. Odgłosy walki, rozmowy przez radio i inne efekty specjalne najlepiej słuchać w spokoju. Nie nadaje się do tego siłownia i jej hałasy.

Historia i dylematy moralne

Książka ta jakby mimochodem uczy historii. Dowiadujemy się w niej o wybrykach Niemców i ich pomagierów podczas powstania. Autor często opisuje też typy broni zarówno polskiej jak i niemieckiej. Emocje, które towarzyszą słuchaniu sprawiają, że tych informacji nie zapomni się łatwo jak podczas czytania zwykłego podręcznika historii.

Posumowanie

Miłośnicy serii www, a szczególnie części o powstaniu warszawskim (www.1944.waw.pl) koniecznie muszą przesłuchać ten dodatek. Wielkie dzięki dla audioteki za tą inicjatywę i powrót do bohaterów z powstania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza