poniedziałek, 2 lutego 2015

Tom Clancy, Mark Greaney - Zwierzchnik (Janusz Zadura)

Jack Ryan po raz dziewiąty

Moje przygody z Jackiem Ryanem

Niestety nie czytałem żadnej z powieści z tego cyklu. Znam za to tę postać z filmów. Szczególnie podobała mi się kreacja Harrisona Forda (Czas patriotów i Stan zagrożenia). Choć chyba najbardziej znany film to Polowanie na Czerwony Październik oparty na książce pod tym samym tytułem. Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł nadrobić tę zaległość w formie audiobooków.

Treść

Książka opisuje fikcyjne zapędy prezydenta Rosji Walerija Wołodina, aby podbić Ukrainę. Ma to być pierwszy krok do odbudowy potęgi Związku Radzieckiego. Akcję poznajemy z punktu widzenia prezydenta Jacka Ryana oraz jego syna (również Jacka Ryana), który w Londynie zajmuje się śledzeniem nielegalnych interesów prowadzonych przez Gazprom.

Proroctwo

Smaczku książce dodaje fakt, że autor napisał powieść w czasie, gdy atak Rosji na Ukrainę wydawał się niemożliwy. Autor zmarł w 2013 w Baltimore. To jedna z tych książek, które choć opisują fikcyjne postacie i wydarzenia demaskuje prawdziwe działania. Np. tajne operacje Gazpromu.

Lektor

Janusz Zadura świetnie sobie radzi z różnymi postaciami. Potrafi zmienić głos. Pracował przy dubbingu i słychać, że ma w tym wprawę. Czytał między innymi Arthur Conan Doyle - Pożegnalny ukłon.

Podsumowanie

Książka zawiera opisy starć wojenny, gry wywiadów, opisy działania korupcji na najwyższych szczeblach. Dzieje się wiele i choć to wymyślona historia, często brzmiała jak fakty. Szkoda jedynie, że autor zmarł i pewnie nie będzie kontynuacji.

Zwierzchnik (audioteka.pl) 39,90 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza