poniedziałek, 26 stycznia 2015

Joseph Delaney - Zemsta czarownicy (Waldemar Barwiński)

Pierwszy tom cyklu Kroniki Wardstone o stracharzu

Treść

Thomas Ward jako siódmy syn siódmego syna zostaje stracharzem, czyli takim wiedźminem. Pod okiem swojego mistrza pierwszy raz w życiu rusza w szeroki świat i zaczyna poznawać tajniki swojego nowego zawodu, czyli wiedzy o upiorach, wiedźmach itd. Jak już wyjawia tytuł głównym przeciwnikiem będzie wiedźma - Mateczka Malkin.

Przewidywalna?

Niektórzy zarzucają historii przewidywalność. Trudno z tym polemizować, bo to fakt, ale taki był zamiar autora. Historię poznajemy z punktu widzenia Thomasa, który często opowiada z perspektywy przyszłości. Np. dowiadujemy się, co zrobił, a zaraz potem słyszymy komentarz, że to był błąd. Inaczej mówiąc podążamy drogą wraz z uczniem stracharza, ale co jakiś czas słyszymy komentarz tego samego ucznia, który wie jak to się skończyło. Zamiarem autora nie było więc zaskakiwanie czytelnika, ale budowanie nastroju, co mu się wspaniale udało.

Literatura dla młodzieży?

Można by w skrócie określić tą książkę jako opowieść grozy dla nastolatków. Fabuła dośc przewidywalna, przez długi początek dzieje się niewiele - Thomas poznaje nowy zawód. Z drugiej jednak strony autor potrafi stopniować grozę jak w klasycznych powieściach tego typu. Tytułowa czarownica gdy się w końcu pojawia jest naprawdę straszna. Podsumowując, gdy już się zrobiło groźnie i strasznie zmieniłem zdanie, że to książka dla młodych. Dużo w tym nastroju to zasługa wspaniałego lektora.

Lektor

Waldemar Barwiński jest polskim aktorem. Grał między innymi w Młodych Wilkach. Oprócz pracy aktora zajmuje się też dubbingiem oraz nagrywaniem audiobooków (szczególnie dla dzieci). Idealnie nadaje się do tej książki, potrafi zmienić głos, np. w rozmowie pomiędzy Thomasem, a jego mistrzem, a gdy czytał słowa czarownicy miałem ciarki.

Film

Nie powiem tu nic nowego. Jak zwykle książka jest zdecydowanie lepsza niż film. Naprawdę warto posłuchać zamiast iść do kina i wrócić rozczarowanym. Nawet efekty specjalne wypadają kiepsko.

Podsumowanie

Książka dla młodzieży (jak Zwiadowcy), ale znajduje czytelników (słuchaczy) również wśród dorosłych.

Zemsta czarownicy (audioteka.pl) 30,00 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza